PřihlášeníHomeopatie je cesta...

Homeopatie je cesta...

„Homeopatie je cesta,“ říká MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka pro dospělé, anestezioložka a zároveň lékařka integrativní medicíny (homeopatie a fyziologické regulační medicíny).

Paní doktorko, máte poměrně široký medicínský „záběr“, což je vždy pro pacienty přínosem. Kudy vedla vaše cesta?

Vnitřně se nejvíc cítím anesteziologem, protože v tomto oboru pracuji už 20 let a stále ještě jednou týdně jezdím „uspávat“ pacienty do nemocnice na ARO v Kladně. Praktickým lékařem jsem přibližně 6 let. Když jsem se měla před lety vrátit z mateřské, tak se mi kvůli dětem moc nechtělo naplno zpátky do mašinérie služeb na ARO a hledala jsem nějakou cestu, jak co nejlépe skloubit rodinu a práci. Moc jsem stála o to, pracovat v ambulanci bolesti. Nicméně v době, kdy jsem se vracela z mateřské do nemocnice, právě probíhala akce „Děkujeme, odcházíme“. Navíc nám zastavili jakékoliv financování dalšího vzdělávání, takže mi nebyly vytvořeny podmínky, abych mohla absolvovat stáže v rámci přípravy na práci v ambulanci bolesti. Proto jsem se rozhodla, že si na vlastní pěst udělám atestaci z všeobecného praktického lékařství.

Můžeme-li chvilku nakouknout do anesteziologie – jsou v této oblasti nějaké novinky?

Převratný vývoj tam není, ale vedle anestetik, která se již používají desítky let, jsou mnohá nová, moderní, na stejné bázi, ale mnohem bezpečnější, s mnohem menší zátěží pro organismus, s relativně malým ovlivněním srdeční činnosti, navíc se rychleji metabolizují a lidé se i rychleji probouzejí.

Po procitnutí z anestezie bývá často špatně od žaludku. V důsledku podaného anestetika, nebo nadměrnou citlivostí dané osoby?

Je to hodně individuální. Reaktivitu organismu máme každý z nás trošku jinou, někdo má tendenci cizorodé látky hned eliminovat z těla ven, tedy zvrací. Ale anestetika dnes v sobě mívají i antiemetickou složku, tzn. mírně potlačují zvracení.

Čím si vás získala homeopatie? Předpokládám, že v této oblasti je stále co objevovat.

V době, kdy jsem studovala akupunkturu, jsem se shodou okolností dostala i k homeopatii. Jak to souvisí? Při studiu akupunktury jsem měla tu čest pracovat s paní doktorkou Dolejšovou, která nás učila akupunkturu ucha, což naprosto skvěle kombinovala s homeopatií. Tento přístup mě velmi oslovil a začala jsem se studiu homeopatie věnovat do hloubky. Posléze mi nabídla spolupráci ve své ordinaci praktická lékařka MUDr. Jana Hrdinová, která – byť sama homeopatii nepoužívá – je jí příznivě nakloněna. Hezky se v ordinaci doplňujeme. Po čase jsem si otevřela i svou homeopatickou poradnu. Ano, v homeopatii je stále co objevovat a to mě na tom baví.

Mimo jiné se věnujete fyziologické regulační medicíně. Co to je?

Jde o polykomponentní přípravky, které mají v sobě homeopaticky naředěné léky a zároveň i látky tělu vlastní, například serotonin nebo jiné hormonální působky v nanokoncentracích, tj. velmi nízkých. Ráda kombinuji dohromady homeopatii a přípravky fyziologické regulační medicíny. Dobře se doplňují.

Lidé mají spoustu zdravotních problémů, pro které se v klasické medicíně nenajde vysvětlení. Mnohdy jsou zde složité psychosomatické souvislosti. Je vždy potřeba pátrat po příčině. Samozřejmě velmi často tam není příčina, která by byla laboratorně podložená či podložitelná. Příčina tedy zdánlivě není známá, ale když se pak provede psychosomatický rozhovor, homeopatická anamnéza, zjistíte, že jde o somatizaci, tedy psychika (naše strachy, úzkosti, zážitky…) o sobě dává vědět skze tělo.

Ale ráda bych zdůraznila, že v rámci psychosomatiky nikdy není jedna kauzalita! Když třeba dítěti zaléhá ucho, tak důvodem není pouze to, že se doma rodiče hádají, jak by někdo mohl říci. To by bylo zjednodušování celého problému. Že se hádají, může být jedna příčina (dítě to nechce slyšet, a proto mu zaléhá ucho), ale zároveň se tam zpravidla děje ještě něco jiného, nikdy to není zcela přímá linie. Je nezbytné vše zkoumat v širších souvislostech.

Souzním s vámi.

Nejsem pro rychlé a povrchní výklady. Dané dítě bude zřejmě křehké, senzitivní, protože ne všechny děti, jejichž rodiče se doma hádají, mají zalehlé uši. Není tedy přímá linka problém a důvod. Jde o jednotlivé střípky do celkové mozaiky. Nikdy to není jednoznačné. A z mého pohledu je špatně to takto zjednodušeně pacientovi naservírovat, což se občas bohužel děje. Daný člověk se pak zafixuje na vinu a neumí z kruhu vystoupit. Obviňuje sama sebe, nebo druhé.

V homeopatii existují vedle sebe různé směry. Který je vám nejbližší? Umíte třeba již z pohledu na člověka, jeho pohyby, chování apod. odhadnout, jaký je typ, jaký lék pravděpodobně potřebuje?

Je samozřejmě nezbytné člověka pozorovat, jak vypadá, jak vstoupí, co má na sobě, jak se projevuje. Pozorování je nezbytnou součástí vyšetření. Ale samozřejmě vše nepoznám už ode dveří, je třeba mnohem hlubší pohled. Záleží na tom, s čím daný člověk přijde a jaká je situace.

Ohledně směrů homeopatie: když do mé ordinace praktika přijde těhotná žena, že má silný kašel a nemůže v noci spát, samozřejmě po žádné konstituci (konstitučnímu typu) nejdu. V této fázi jí naordinuji symptomatické homeopatické léky v nízkém ředění, aby se jí co nejrychleji ulevilo. Ale když pak ke mně chodí na homeopatické konzultace, pak už pátrám dle homeopatické anamnézy po homeopatickém léku, který pokryje více než jen tyto zjevné symptomy.

Upřímně, nerada používám slovo konstituční homeopatie, protože je trochu zavádějící. Každá škola homeopatie považuje za konstituční lék něco jiného. Ráda používám výraz celostní, tedy lék pro celého člověka, aby pokryl i mentální, etiologické záležitosti. Někdy musíte dát nejdříve právě tento etiologický lék, cílit na příčinu, která daný stav způsobila. Kupříkladu pokud máte pacienta, kde došlo k psychickému ponížení, měl by se nejdříve podat lék Staphysagria a později, až daný člověk tento pocit vnitřně zpracuje, mu dát další léky, právě třeba podle citlivého typu.

Vždycky musí nejdříve nastat zhoršení?

Často zhoršení nastává, ale není to vždycky. Záleží na tom, jaký homeopatický lék vyberete. Pokud zacílíte přesně a zároveň jde o citlivého člověka, tak tam zhoršení nastane, ale pak zase rychle následuje zlepšení. Používám klinickou homeopatii, kde dávám dva až tři homeopatické léky, to znamená lék konstituční, který by vedl ke zhoršení, ale zároveň s ním podám léky symptomatické, které zabraňují velkému propadu, tedy zhoršení.

Homeopatii vyhledávají hodně lidé, kteří mají chronické obtíže. Asi je mnohdy těžké se propracovat k začátkům.

Ano, někdy to trvá dlouho. Někdy ale rychle odhalíte počátek toho, co problém spustilo, a podáte lék ve vyšším ředění. Pak se to krásně rozkrývá. Ale obecně se říká, že jak dlouho nemoc trvá, tak minimálně třetinu až polovinu toho času zase odchází. Důležitý je přístup pacientů, kdy je ale také zapotřebí jim vše vysvětlit a připravit je na to, že uzdravení nebude ze dne na den. Homeopatie je cesta. Náročná, ale nesmírně zajímavá.

Kde jsou hranice samoléčby pomocí homeopatie? Existují nějaká zdravotní rizika, pokud někdo dlouhodobě užívá homeopatika jen dle svého uvážení?

Pořád je lepší a šetrnější cesta častého užívání homeopatie než syntetických léků. Můj muž si ze mě dělá v tomto ohledu legraci, protože mám samozřejmě v kuchyni spoustu různých flaštiček s „kuličkami“, ale de facto vůbec nejsem nemocná. Když se člověk dostane ven z rovnováhy, homeopatie ho prostě zase do té rovnováhy vrací. Je pravda, že volně k dostání jsou v lékárně pouze nízké potence (9, 15, 30 C). Ty v případě nutnosti dostanou tělo do rovnováhy, a jestliže je zvolen špatný lék, tak prostě na daný problém nefunguje. A vysoké potence, kde přístup je odlišný a je zapotřebí odborného náhledu, jsou na recept a laikům se tedy bez předepsání odborníkem do ruky nedostávají.

Ve své práci využíváte také Bachovy květové esence. V čem mohou pomoci?

Ano, používám je, mám s nimi dobré zkušenosti. Když například nemohu najít lék pro daný mentální obraz, respektive nejsem si zcela jistá, u „bachovek“ mentální obraz najdu rychleji. Dám tedy homeopatický lék na symptomatické obtíže, dejme tomu bolest v krku a přidám Bachovu esenci. Zhoršení zde nebývá, nezaznamenala jsem jej. Homeopatie i esence se skvěle doplňují a mohou pomoci pacientům zpracovat mnohdy nelehká životní traumata.

  • TIP: Pomocníky mohou být i éterické oleje, kupříkladu pro čistotu a desinfekci vystříkávám ordinaci eukalyptem, když jsem unavená, tak si v dlaních rozetřu trochu pomerančového oleje.

Jak ulehčit organismu na jaře?

Během jarního období je dobré si zařadit trochu odlehčenou stravu. Játra jsou po zimě a těžkých jídlech zatížená, přelaďte proto na zelené potraviny, rozhodně alespoň několik týdnů vynechte alkohol a pro regeneraci jater konzumujte ostropestřec – vyzkoušejte například čaj z drcených semínek, extrakty (tinktury) či tobolky. V tomto období je také dobré suplementovat, tedy dodávat, tělu vitamin D (měl by se užívat již od počátku zimy a na jaře nepřestávat, dokud není slunce v plné síle) vzhledem k tomu, že velká část západní populace je dle výzkumů v hypovitaminóze. Jak to na sobě poznáme? Neurčité bolesti svalů, únava, opakující se virózy, prostě se necítíme ve své kůži.

Důležitá je prevence v podobě zdravého životního stylu. Naučme se pozorovat sami na sobě, co nám dělá dobře, co naopak ne, ať jde o jídlo, pohyb, druh práce i odpočinku. Mnohá nemoc se nám pak vyhne, budeme odolnější. A onemocníme-li, tělo se bude rychleji regenerovat.

Pokud má člověk pocit, že je dlouhodobě bledý (obzvláště nyní na jaře), měl by dodat tělu více železa?

V každém případě je třeba nejprve vyšetřit, jestli železo v organismu opravdu chybí. Mezi příznaky patří zřetelná únava, překrvené sliznice, časté virózy… Mám dobré zkušenosti s podáváním homeopatické formy železa (tzv. Schüsslerovy tkáňové soli). Běžné přípravky se železem ne každý dobře snáší. Ale lze začít právě touto solí, která tělo připraví na to, aby pak železo v jiné formě mohlo lépe vstřebávat.

Lidé jsou v dnešní době hodně vystresovaní, z toho se pak rekrutují různá nemocnění. Máte nějaký vzkaz, radu, jak být více v pohodě?

Všeho s mírou. Pracovat s mírou, naučit se odpočívat, nenechat se vysávat okolím. Vím to sama od sebe, mám tendenci na sebe navalovat hodně věcí. Je třeba naučit se říkat ne, vytyčit si své vlastní hranice. Uleví se vám. Nenakládejte si na sebe další věci, když už toho máte nad hlavu. Zásadní a nepostradatelný pro zdravý život mi přijde pohyb na čerstvém vzduchu.

„Co se má stát, to se stane. Nic nebrat jako totální katastrofu, protože každá mince má dvě strany. Rozhodně věřím v nějaký vyšší princip. Tak to mám.“

Co pro vás představuje pojem volný čas?

Moc ho není (smích). Ráda sportuji, chodím běhat. Jsou mi blízké latinskoamerické rytmy, ale na to teď není prostor. Máme psa, chodím s ním ven na dlouhé procházky, což je velká radost. Je pro mě nesmírně důležité mít okolo sebe ty, které mám ráda. Mnozí jsou dnes fixováni především na práci a zapomínají na své nejbližší. Je třeba o tyto vztahy pečovat, vážit si chvil s lidmi, které máte rádi. A toho, že to je „dobrý“. Mnohdy to tak neděláme. Práce se zdá být přednější. Čím jsem starší, snažím si sama pro sebe určovat, co je skutečně důležité.

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde