PřihlášeníHomeopatickou léčebnou metodu zná až 81 % obyvatel ČR 68 % uživatelů považuje homeopatickou léčbu za účinnou

Homeopatickou léčebnou metodu zná až 81 % obyvatel ČR 68 % uživatelů považuje homeopatickou léčbu za účinnou

Praha, 15.10.2019 - Osm z deseti Čechů (až 81 %) ve věku 18–55 let zná pojem homeopatická léčba. Necelých 40 % pak homeopatika zná i z vlastní zkušenosti. To vyplývá z aktuální studie, kterou si nechala zpracovat Homeopatická lékařská asociace, aby zmapovala aktuální povědomí o homeopatii v České republice z pohledu znalosti homeopatie jako léčebné metody.

"S přibývajícím věkem se dostavují znalosti a zkušenosti, ale i důvody k hledání vhodných prostředků k léčbě přibývajících onemocnění a potíží. Podle očekávání tedy i znalost homeopatik roste s věkem, a to i ta aktivní – tedy znalost na základě vlastní zkušenosti. Mezi těmi, kteří vyzkoušeli homeopatika, dlouhodobě jednoznačně dominují ženy,“ řekl HLA Tomáš Kravka, Executive Director MindBridge Consulting a.s.

Homeopatii začínají lidé používat nejčastěji na doporučení svých známých nebo lékaře. Hodnocení vývoje vlastního postoje vůči homeopatii vyznívá rovněž poměrně slibně. Až 31 % respondentů hodnotí vývoj jako pozitivnější, naopak jen 9 % dotazovaných vidí svůj postoj k homeopatii jako horší než v minulosti.

Nejčastěji lidé homeopatii volí zejména k léčbě nemocí zimního období (41 %). Zhruba pětina uživatelů ji používá na léčbu kožních problémů, stejně velký podíl volí homeopatii v případě alergií, stresu a rovněž i jako prevenci (shodně 16 %).

Znalost homeopatie roste s vyšším věkem, vyšším vzděláním i velikostí místa bydliště. Nejlepší znalosti o homeopatii mají lidé z větších měst. 20 % uživatelů homeopatii používá (pro sebe nebo pro někoho blízkého) déle než 5 let. „Za velmi pozitivní a důležitý považuji trend, že je pro pacienty zásadní, že jim homeopatii doporučí lékař,“ říká k výsledkům doktorka Ilona Ludvíková, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace. Dalším rozhodujícím faktorem pro lidi je, že homeopatická léčba je přírodní a bez závažných vedlejších účinků.

Z průzkumu dále vyplynulo, že o účinnosti homeopatických přípravků je zcela přesvědčeno 12 % dotázaných, za spíše účinné je označuje dalších 56 % lidí. Za poslední roky klesl podíl těch, kdo jsou nespokojeni s množstvím, resp. s dostupností informací. Spokojenost projevilo až 60 % respondentů.

Zajímavým ukazatelem jsou důvody, proč lidé nepoužívají homeopatickou léčbu. 45 % respondentů uvedlo, že ji dostatečně nezná, 36 % že nebývají nemocní. Až třetí v pořadí je nejčastěji komunikovaný důvod odpůrců homeopatické léčby, tedy že nebyla prokázána její účinnost. Uvádí ho 32 % tazatelů.

Průzkum provedla v srpnu 2019 agentura MindBridge Consulting a.s. na vzorku internetové populace ve věku 18-55 let.

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde