PřihlášeníPetici za zachování dostupnosti homeopatické léčby z rukou lékařů podepsalo již 5000 lidí

Petici za zachování dostupnosti homeopatické léčby z rukou lékařů podepsalo již 5000 lidí

Více jak 5000 lidí již podepsalo petici, která by měla zákonodárce přimět k tomu, aby v chystaném Zákonu o zdravotních službách neomezili dostupnost homeopatie doporučované z rukou lékařů.

Homeopatická lékařská asociace podporuje petici, která chce, aby předepisování a doporučování homeopatické léčby zůstalo zachováno v rukou lékařů. Zákonné úpravy navrhované ministerstvem zdravotnictví se chystají učinit pravý opak.

V čem je podle HLA problém? Ministerstvo zdravotnictví několik měsíců připravovalo zákon, kterému se zjednodušeně řečeno říká “zákon o léčitelích”. Změny zákona byly reakcí na loňské kauzy kolem léčitelů společnosti Aktip, kde svým klientům doporučovali poměrně nebezpečné postupy.

“Původní záměr vytvořit zcela nový Zákon o léčitelství byl zastaven a namísto toho se připravují změny ve stávajícím Zákonu o zdravotních službách. Ty by lékařům zkomplikovaly doporučování homeopatických léčivých přípravků v rámci jejich každodenní praxe,” nelíbí se MUDr. Iloně Ludvíkové, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace (HLA). Poptávka po doplňkové léčbě neboli CAM (z anglického Complementary and Alternative Medicine), do které patří i homeopatie, přitom v naší republice každým rokem roste.

Nově by měl lékař povinnost upozornit pacienta: nyní vám radím jako léčitel, a ne jako doktor. "Naše asociace chce hlavně zabránit tomu, aby se lékař, lékárník či jiný zdravotní profesionál musel zříci doporučování homeopatických léčivých přípravků v rámci své každodenní klinické praxe. Pokud nastane situace, že se bude muset lékař rozhodnout, zda provozovat pouze konvenční medicínu nebo zda se stane léčitelem, jde o bránění v cestě směrem ke komplexní péči o naše pacienty,” komentuje doktorka Ludvíková.

Prioritou HLA je vzdělávání zdravotních odborníků v homeopatii, tak, aby ji mohli vhodně zapojit do své praxe. „Kvalitně vzdělaný odborník je pro pacienta oporou a dokáže mu vysvětlit, kdy je pro něj vhodné použít homeopatické léčivé přípravky, kdy je vhodné jimi pouze doplnit konvenční léčebný postup. Dobře také ví, kdy je tato metoda naprosto nevhodná,“ říká Ludvíková. Pacient pak díky tomu nebude mít potřebu vyhledávat pomoc mimo prostor oficiální zdravotní péče. „Ten bývá často spojen s mnoha riziky, zejména hrozí riziko z prodlení včasného nasazení efektivní konvenční terapie,“ doplňuje.

Změny v zákoně jsou podle lékařky Ludvíkové krokem zpět a Česko by šlo proti trendům ve vyspělých zemích. „Ve světě se přitom homeopatie považuje za zkvalitnění medicínské péče. Aktuální vědecké poznatky stále častěji potvrzují, že individualizovaná péče o pacienta s využitím doplňkových metod, je správná cesta a doporučuje ji i Světová zdravotnická organizace,” říká doktorka Ludvíková.

V Evropě používá homeopatii ve své praxi běžně 45 tisíc lékařů a léčí se jí 100 milionů obyvatel. V Česku zná homeopatickou léčebnou metodu až 81 procent populace, 40 procent s ní má vlastní zkušenosti. Za velmi pozitivní a zásadní považují pacienti podle průzkumů právě fakt, že jim homeopatii doporučí lékař. Průzkum provedla v srpnu 2019 agentura MindBridge Consulting, a.s. na vzorku internetové populace ve věku 18-55 let.

Petici, která je směřována Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky už teď podepsalo 5000 občanů, její plné znění najdete níže. Připojit se k ní můžete i nyní.

Pokud chcete petici také podpořit, vytiskněte si příslušné petiční materiály a pomozte se sběrem podpisů. Podepsané archy zasílejte na adresu Homeopatická lékařská asociace, Národní 11, Praha 1, 110 00. O ukončení sběru podpisů vás budeme včas informovat. Více informací na e-mailu: petice@hla-homeopatie.cz.

Děkujeme vám!

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:
 • 1.10.2020
  Klinická homeopatie v lékařské praxi 2020
  České Budějovice
 • 7.10.2020
  Klinická homeopatie v lékařské praxi 2020
  Praha
 • 17.10.2020
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Brno
  1. SEMINÁŘ
 • 24.10.2020
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Praha
  1. SEMINÁŘ
 • 4.11.2020
  Klinická homeopatie v lékařské praxi 2020
  Plzeň
 • 7.11.2020
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Brno
  2. SEMINÁŘ
 • 7.11.2020
  Specializační semináře 2020-21
  Workshop pro veterináře
 • 28.11.2020
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Praha
  2. SEMINÁŘ
 • 16.1.2021
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Praha
  3. SEMINÁŘ
 • 23.1.2021
  Zdravotnické profese 2020-21: I. Cyklus - Brno
  3. SEMINÁŘ

Kontakt

Homeopatická Lékařská Asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde