PřihlášeníCelostní léčba kolik u koně

Celostní léčba kolik u koně

Již před tisíci lety se začaly vyvíjet vztahy mezi lidmi a koni. Tato ušlechtilá zvířata byla ceněna jako nenahraditelní pomocníci – a nyní také jako věrní kamarádi pro volný čas, o jejichž dobro se staráme. Pro mnohé majitele koní je kolika, časté onemocnění kopytnatců, tématem vyvolávajícím obavy. Chceme vám zde o kolikách u koní povědět více a vysvětlit vám, které homeopatické prostředky najdou při kolikách častěji uplatnění.

Co je to kolika?

Pojem kolika nepopisuje onemocnění v klasickém smyslu, je to hromadné označení příznaků bolesti lokalizované do břicha. Koliky mohou u koní probíhat různě – od relativně mírného průběhu po prudký, který může bez poskytnutí péče skončit smrtelně. Jelikož koně reagují na bolesti vysoce individuálně, nelze odhadnout, zda se za obtížemi schovává pouhé nadýmání, nebo snad dokonce život ohrožující neprůchodnost střev. Proto je důležité nechat provést veterinární vyšetření a zahájit léčbu sestavenou koni na míru.

Za základní příčinu toho, proč dochází ke kolice vycházející z trávicího traktu, je považováno narušení pohybu trávicích orgánů. Tak může dojít k nedostatečnému prokrvení, k zánětům, ale také k zvýšené tvorbě plynů, popřípadě k přemístění střeva. To může v závažných případech vést k tomu, že části střeva odumřou a dojde k situaci ohrožující život.

Vedle zvláštní anatomie koně můžou ke kolice přispět také chyba při krmení a množství krmiva, problémy se zuby, začervení, změna počasí a také další jiné rizikové faktory.

Jaké indicie naznačují bolesti břicha u koně?

Podoba příznaků se může individuálně velmi lišit. Již mírné příznaky jako všeobecná únava, menší příjem krmiva a neobvyklé polehávání ve dne mohou poukazovat na počínající koliku.
Charakteristickými příznaky koliky mohou být: častější švihání ocasem, častější ohlížení se na břicho, neobvyklé dupání nohami nebo kopání do bolavého břicha. Také hrabání, neobvyklé pocení nebo viditelné oběhové a dýchací potíže mohou poukazovat na bolesti břicha. V průběhu koliky není vyprazdňování vždy znakem zlepšení.

Při podezření, že by kůň mohl být postižen kolikou, by měl vždy být bezodkladně informován zvěrolékař. Úspěšná léčba závisí rozhodujícím způsobem na faktoru času.

Veterinární vyšetření a individuální léčba při kolice

Koliky představují u koně veterinární urgentní případ, zákrok veterináře je vždy na místě. Než zvěrolékař dorazí, můžete se snažit ulevit například podáním homeopatických „kapek na koliku“. Také kontrolovaný pohyb, osprchování nohou a spodní části břicha, nebo přikrytí odpocovací dekou, když se kůň chvěje, mohou přispět ke zlepšení.

Po telefonickém zjištění anamnézy může veterinář s doplňkovým vzděláním v homeopatii přímo na začátku vyšetření koni ústně podat vhodný, individuální homeopatický lék. U akutních kolik nastane během několika minut značné zlepšení, popřípadě uzdravení. Pokud se k němu nedojde, léčí konvenční medicínou i veterináři s diplomem Evropské akademie pro veterinární homeopatii (EAVH), respektive odborní veterináři pro homeopatii (pozn. překl. veterinář se vzděláním v homeopatii), takže nedojde k opoždění potenciálně nutné konvenční léčby.

Homeopatické léky, které mohou být nasazeny při kolikách

Veterináři pracující s homeopatií informují, že mohli díky homeopatii v mnoha případech koňům pomoci. Při tom se nejčastěji používají dva homeopatické monokomponentní léky.

Lék Nux vomica potřebují zejména koně, jejichž kolika začala ráno nebo dopoledne poté, co měli příliš málo pohybu, např. po dni odpočinku. Příznakem u takto postižených koní je teplota nižší než normální, nadměrné reflexní reakce, stažený ocas, přecitlivělost na zádech, nadmutí a zácpa. Při vodění dojde u koní, jimž lze pomoci lékem Nux vomica, jen k nevýraznému zlepšení. Ke zlepšení stavu dojde vleže.

U čisté koliky s křečemi, která se může vyskytnout po sežrání ovoce, přetížení žaludku těžko stravitelným krmivem, ale také po přehřátí nebo hněvu, potřebují koně homeopatický lék Colocynthis. Zvířata, kterým tento lék může pomoci, mají příznaky jako návalové, silné bolesti břicha, opakované lehání a vstávání, křeče ve svalech nohou a zlepšení po silném tlaku.

Veterináři se specializací na koně a s doplněným vzděláním v homeopatii volí z možností léčby, které mají k dispozici, individuální, optimální postup pro dobro zvířecích pacientů a mohou tím, že úspěšně podají homeopatika, případně dosáhnout zlepšení zdravotního stavu i u pacientů, pro něž školská medicína nenabízí léčbu.

Zdroj: https://www.homoeopathie-verstehen.at

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde