PřihlášeníStudie z Harvardu má dobré zprávy pro homeopatickou medicínu

Studie z Harvardu má dobré zprávy pro homeopatickou medicínu

American Journal of Public Health zveřejnil článek o průzkumu z Harvardu, který ukazuje, že užívání homeopatických léků, jež stále používá jen malá část populace v USA, vzrostlo o 15 %. Většina uživatelů navíc homeopatii řadí mezi tři nejlepší doplňkové a integrační způsoby péče o své zdraví.

Zájem tohoto časopisu o tuto publikaci souvisí s možnými výhodami vyplývajícími z používání homeopatického lékařství pro veřejné zdraví. Hlavním výzkumníkem byla Michelle Dossettová, MD, PhD. Součástí týmu byl i expert na placebo Ted Kaptchuk, OMD. Pocházejí z Harvardovy školy veřejného zdraví a z Beth Israel Deaconess, fakultní nemocnice Harvardské lékařské fakulty.

Tým zaznamenal, že předchozí studie o homeopatii „naznačují potenciální přínosy pro veřejné zdraví, jako je snížení zbytečného užívání antibiotik, snížení nákladů na léčbu některých onemocnění dýchacích cest, zlepšení perimenopauzální deprese, zlepšení zdravotních výsledků u chronicky nemocných jedinců a kontrola nad epidemií leptospirózy na Kubě“.

Data byla získána z průzkumu National Health Interview z roku 2012. Vědci zkoumali prevalenci a způsoby použití homeopatických léčiv u dospělých v USA ve vztahu k užití jiné komplementární a integrativní medicíny. Verze tohoto průzkumu v letech 2002 a 2007 zjistily, že homeopatické léčivé přípravky užívá 1,7 %, respektive 1,8 % dospělé populace. 15% nárůst v posledních pěti letech odpovídá celkové míře užívání 2,1 % v roce 2012. Nejčastějšími důvody pro vyhledání homeopatické léčby byly respirační, ušní, nosní a krční potíže a syndromy muskuloskeletální bolesti. Uživatelé homeopatie byli často vzdělanější než ti, kteří homeopatii neužívali.

Užívání homeopatie v USA je nižší než v mnoha evropských zemích. Autoři například uvádějí, že průzkumy zjistily, že v Itálii to je 8,2 % a v Německu téměř 15 %. Nedávno italské zpravodajství informovalo o výsledcích průzkumu výrobce homeopatik z roku 2012, který zjistil mnohem vyšší využití – téměř u šestiny dospělých Italů.

Harvardský tým uvedl, že pozitivní pohled na homeopatii byl mnohem vyšší u těch, kdo navštívili profesionálního homeopata, v porovnání s těmi, kteří si prostě koupili tablety v obchodě a sami si je předepsali. Ti, kdo se radili s odborníky, s větší pravděpodobností cítili, že homeopatie je „velmi důležitá pro udržení jejich zdraví a pohody“. Také silněji vnímali důležitost léků. Více těch, kdo se poradili s homeopatickým lékařem, si myslelo, že homeopatie pomohla jejich zdravotnímu stavu „hodně“, než tomu bylo u těch, kteří si ji předepisovali sami.

Odpůrci homeopatie, kteří věří, že tyto léky nejsou ničím jiným než placebem, pravděpodobně zpochybní dodatečnou hodnotu po návštěvě praktického lékaře. Má člověk něco víc než vyšší náklady na placebo, pokud je doporučeno praktickým lékařem, než pokud si jej někdo předepíše sám?

Článek se dostal do blogu The Integrator díky homeopatovi a autorovi Danovi Ullmanovi, MPH, CCH. Zaslal upozornění na harvardskou publikaci a na nedávnou zprávu o užívání homeopatie v Itálii s touto poznámkou: „Zde je několik dobrých zpráv o homeopatii!“

Ullman dodává: „Tento průzkum potvrzuje, že určitá dobře vzdělaná a zcela přesvědčená skupina Američanů má prospěch z užívání homeopatických léčivých přípravků při samoléčbě i z návštěv u profesionálních homeopatů. Přestože jsou počty ve vybraných evropských zemích mnohem vyšší, je více než rozumné podporovat ve zdravotnictví individuální volbu. Stejně jako je naše země směsí různých kultur a ras, i naše zdravotní a lékařská péče potřebuje tuto zdravou rozmanitost.“

Homeopatie si toto vzala hrdinně na starost v posledních dvou letech. Harvardská studie byla zveřejněna uprostřed obnoveného velkého výskytu negativních článků na základě kontroverzní zprávy od Australian National Health and Medical Research Council z roku 2015. Člen pracovní skupiny, praktický lékař Paul Glasziou, MD, blogoval o kontroverzních zjištěních v British Medical Journal. Okamžitě následovala vlna příspěvků od autorů vyjadřujících se proti homeopatii.

Zvážení potenciálu homeopatického léčiva pro veřejné zdraví vyžaduje vstup do řeky dvojznačností. Obě tato tvrzení mohou platit současně: 1) homeopatická léčba má hodnotu pouze jako placebo a 2) rozšířené používání těchto léků může být užitečným nástrojem v kampani veřejného zdraví proti nadužívání antibiotik. Jedna studie z roku 2008 například zjistila, že 13 % lékařů používá antibiotika jako placebo.

Nemohlo by být z hlediska zdraví populace lepší, kdyby předepsali homeopatická léčiva a nezatížili tak prostředí další dávkou antibiotik?

Francouzští vědci hovořili o tomto potenciálu v loňském roce, když dospěli k závěru, že „péče homeopatických praktických lékařů o pacienty může být z celkového pohledu levnější a může představovat důležitý přínos pro veřejné zdraví“. Harvardští vědci zahrnuli podobnou poznámku: „Kvůli potenciálním přínosům pro veřejné zdraví spojeným s používáním homeopatie jsou nutné další výzkum této modality a cílené studie uživatelů.“

Možná že způsob, jak se pohnout kupředu, je umožnit skeptickým lékařům, aby svým pacientům podali homeopatický lék a zároveň jim oznámili, že se jedná o placebo. Kaptchuk a další uvedli, že placebo i tak může fungovat. Má-li placebo významnější pozitivní hodnotu, dobře, k uzdravení může dojít i bez příznivého názoru skeptika.

Autor: John Weeks, vydavatel a redaktor The Integrator Blog News and Reports, 2016

 

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde