PřihlášeníOhlas MUDr. Víta Čajky

Ohlas MUDr. Víta Čajky

Ohlas MUDr. Víta Čajky k článku paní doktorky Hany Váňové o homeopatii otišteného v Homeopatické revue č.7

Vážená paní doktorko Hotová,
vážená redakce naše výborného BULLETINU

Konečně jsem si našel čas a dovoluji si vyjádřit se k článku paní doktorky Hany Váňové o homeopatii, otištěném v lednovém čísle Bulletinu.

Velice oceňuji statečnost paní doktorky, že článek o homeopatii publikovala. Podařilo se jí totiž diplomaticky najít styčnou plochu mezi homeopatií a klasickou medicínou. Výsledek byl výborný. Suverénní, právoplatná a fungující léčebná metoda homeopatie tady byla, je a bude. To je skutečnost. Ti, kteří ji znají, ti toto vědí.. Kteří ji neznají, měli by se o ní poučit. Kolegové běžně nemají k dispozici seriozní informace. Většina článků v českých mediích je až překvapivě zaujatá proti homeopatii a podává tak o této metodě nesprávné informace. Výsledkem je zkreslený obraz o této léčebné metodě, totální dezinformace, ovlivňující mínění jak lékařů, tak mínění laické veřejnosti. To vše ke škodě pacientů, kteří se k homeopatii v důsledku toho nedostanou.

Podle WHO jsou ve světě nejrozšířenější léčebné metody podle počtu pacientů:

  1. čínská medicína
  2. herbalismus
  3. homeopatie
  4. klasická medicína

Proto je třeba i v českých médiích o homeopatii publikovat seriozní články a podávat tak odborné i laické veřejnosti správné informace.

Osobně mám s homeopatiky a s homeopatií ty nejlepší zkušenosti. V rukách zkušených lékařů (někdy i nelékařů – homeopatie patří do rukou lékařů!) tato léčebná metoda funguje, je nanejvýš šetrná, bez vedlejších účinků. Pomáhá v léčbě všech nemocí, pomáhá také v těch stavech, kde medicína už vyčerpala všechny své léčebné možnosti. (Právě tito lidé homeopatii nejčastěji vyhledávají.) Sám považuji za optimální stav využívat předností jak klasické medicíny, tak klasické homeopatie ve vzájemné spolupráci lékařů homeopatů a lékařů alopatů (alopatie = klasická medicína). V mnoha zemích západní Evropy se tak děje. Je na čase vytvořit podmínky, aby tato spolupráce byla možná i u nás. Proto je zapotřebí, aby každý, kdo má zájem, měl možnost se s homeopatií více obeznámit. Velké množství lidí využívá při řešení svých zdravotních potíží služby alternativní medicíny. Proto je dobré, aby lékaři měli alespoň základní informace o těch hlavních metodách,jakými jsou homeopatie, čínská medicína a ájurvéda.

Bylo by dobré umožnit diskusi na podobná témata. Pouze v pluralitě a při vzájemné toleranci k názoru a zkušenosti druhých je zaručená objektivita, svoboda a vývoj. V opačném případě může docházet k postupné monotematické stagnaci.

MUDr. Vít Čajka
praktický lékař

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde