PřihlášeníNejčastější dětská onemocnění: Jak podpořit jejich léčbu pomocí homeopatik

Nejčastější dětská onemocnění: Jak podpořit jejich léčbu pomocí homeopatik

Tisková zpráva, 22. května 2024, Praha

V novorozeneckém a kojeneckém věku jsou děti nejcitlivější. Přesto se však potýkají s řadou běžných zdravotních obtíží.

Jak si co nejlépe poradit v situacích, kdy miminko trápí kojenecká kolika nebo mu začínají růst zoubky? Jaká zavést režimová opatření a kterými homeopatickými přípravky zmírnit projevy těchto obtíží? Ptali jsme se na dubnovém neformálním setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku promluvila o péči o nejmenší děti MUDr. Květoslava Kacířová, praktická lékařka pro děti a dorost.

MUDr. Květoslava Kacířová pracuje v ordinaci praktické lékařky pro děti a dorost s homeopatií už velmi dlouho. Maminkám nejmenších dětí ji nabízí zejména kvůli tomu, že jde o velmi šetrnou metodu, která představuje bezpečné a účinné použití. Prostor však dává i klasické medicíně a uvědomuje si, že jsou situace, kdy se bez ní neobejde. „Ve své praxi nepoužívám pouze homeopatii, protože jsem klasický obvodní pediatr, takže musím mít vše vždy podloženo klasickými medicínskými znalostmi a u dětí používám všechny možné vyšetřovací způsoby,“ popisuje.

Kojenecké koliky

Jak poznáme, že dítě kojeneckými kolikami? Ve chvíli, kdy zjistíme, že platí tzv. „pravidlo tří“: pláč a bolesti bříška, které doprovází propínání do luku či choulení do klubíčka trvá alespoň tři hodiny denně, tři dny v týdnu a minimálně tři týdny po sobě. Kojenecké koliky začínají většinou kolem druhého týdne věku s tím, že vrchol mají obtíže kolem 6. týdne věku miminka. Koliky ovšem nekončí šestinedělím, ale až v období mezi 3. – 5. měsícem věku dítěte.

Příčiny kojeneckých kolik

Příčiny kolik u kojenců nejsou jednoznačné. U zdravých dětí s žádnou přidruženou chorobou bývá nejčastější příčinou funkční nezralost střeva. „Jde o běžnou záležitost a miminka se první půlrok po narození dovyvíjí. Rodiče musí být trpěliví, a ještě větší trpělivost a čas je potřeba dát dětem, které jsou narozené předčasně. Těm dozrávání trvá ještě o něco déle“, vysvětluje Květoslava Kacířová.

Další příčinou je nesprávná výživa maminky. Je třeba dodržovat určitá opatření a vyhnout se nadýmavým potravinám, vysokému příjmu cukru a slazeným syceným nápojům. Z jídelníčku by měly kojící maminky vyřadit čerstvé pečivo, zelí, brokolici, česnek, cibuli, luštěniny a také houby. „Ideální je vynechat tyto potraviny po dobu prvních šesti týdnů. Následně je mohou maminky začít postupně pomalu zkoušet a zjistit, jak na ně dítě reaguje,“ popisuje Kacířová a dodává: „Velmi důležité je, aby kojící matka pravidelně jedla a doplňovala tekutiny. Je třeba dostatečný přísun kvalitních bílkovin v podobě libového masa, sýrů a vajec. Je třeba vyhnout se sacharidům, které miminkům zhoršují nadýmání a bolesti bříška.“

Mezi další méně se vyskytující příčiny způsobující kojenecké koliky patří zácpa, reflux, intolerance laktózy či alergie na bílkovinu kravského mléka.

Homeopatika na kojenecké koliky

U jednosložkových homeopatických léků se doporučuje rozpustit lék (5 granulí) v malém množství převařené kojenecké vody a podat dítěte injekční stříkačkou rovnou do pusinky. Je třeba to dělat opatrně a zamezit v pusince dítěte velkému proudu.

  • Magnesia phosphorica 9 C

- používá se ve chvíli, kdy má dítě křečovité bolesti, je neklidné
- u dětí, jejichž maminkám na konci těhotenství tvrdlo břicho, a proto užívaly hořčík

  • Nux vomica 9 C

- pomáhá ve chvíli, kdy došlo k narušení mikrobiomu, např. maminka musela užívat antibiotika kvůli zánětu prsu
- příznakem je, když dítě se propíná do luku, a zároveň má nafouklé břicho

  • Colocynthis 9 C

- u dětí, které jsou podrážděné a mají nafouklé břicho
- typické pro ně je, že jim úlevu přináší poloha v klubíčku

  • Cuprum metalicum 9 C

- určeno pro děti, které mají křečovité bolesti, často hodně intenzivně sají a mívají pak škytavku

  • Lycopodium clavatum 9 C

- pomáhá dětem, které mají novorozeneckou žloutenku a jsou neklidné
- mají nafouklé břicho a výraz připomínající starce
- lék pomůže nejen na koliku, ale také i na odbourání žloutenky
- tento typ dětí velice často “požaduje prso” a pláče i při kojení (to je způsobení tím, že moc hltá, hromadí se mu v břiše plyny, následně ho to bolí a přestává pít, i když není dobře nasycené a brzy má opět hlad)

Růst zoubků

Růst prvních zoubků je dalším pro dítě i pro rodiče velmi náročným obdobím. První zoubky se klubou většinou kolem 6. měsíce věku, ale platí, že u každého dítěte je to individuální. Není tedy výjimkou, když má dítě první zoubek až po 9. měsíci věku. Bez ohledu na to, kdy první zoubek vykoukne, však většinou platí, že kolem 4. a 5. měsíce začínají miminka velmi výrazně slinit, začínají si do pusinky strkat všechny dostupné předměty a tím masírovat dásně, ve kterých je cítit napětí, a mohou se objevit i mírné otoky dásní. Při růstu zoubků se mohou objevit i horečky, průjem a nechutenství. „Dětský chrup má celkem 20 zubů a vyvíjí se od 6. měsíce věku dítěte až do druhých - třetích narozenin, kdy je kompletní. Většinou začínají růst jako první dolní řezáky, což bývá miminky snášeno relativně dobře. Nejvíc potíží pak nastává kolem jednoho roku, když rostou špičáky. U jejich klubání většinou bývají i vysokého horečky,“ vysvětluje doktorka Kacířová.

Jak na projevy růstu zoubků

Velmi dobře na zklidnění dásní fungují chladivá kousátka, která se dají před použitím vložit do lednice (nesmí se dávat mrazit do mrazáku, aby miminku nezpůsobily omrzliny a dásně nepoškodily). Příjemné dítěti budou i chladivé obklady tváří a jemné masáže dásní.

Homeopatika na růst zoubků

U jednosložkových homeopatických léků se doporučuje stejně jako u kojeneckých kolik rozpustit lék (5 granulí) v malém množství převařené kojenecké vody a podat dítěte injekční stříkačkou rovnou do pusinky. Je třeba to dělat opatrně a zamezit v pusince dítěte velkému proudu.

  • Belladonna 9 C

- při horečce u růstu zoubků, začervenalých tvářích a pocení dítěte
- při neklidu a překrvených dásních
- je možné dávkovat po hodině, než potíže vymizí

  • Chamomilla 15 C

- neklidné dítě, které neví, co chce, a střídá polohy i nálady
- má vliv i na průjem při růstu zoubků a při opruzení zadečku

  • Phytolacca decandra 9 C

- při lokální obtížích, když si dítě násilím cpe do pusinky dlaně – potřebuje tlak
- tmavě rudé překrvené dásně
- bývá těsně před tím, než se zoubek vyklube

  • Rheum officinale 9 C

- při průjmech a opruzení zadečku při růstu zoubků
- pouze jako složka vícesložkového homeopatického přípravku

Rodiče by ve své lékárničce měli mít i klasická analgetika a antipyretika a volit je podle závažnosti stavu malého pacienta. Když se stav nelepší, je potřeba ho konzultovat s pediatrem. Homeopatie je přitom velmi vhodná i jako podpora léčby ve chvíli, kde je potřeba použít právě klasické léky.

Rýma jako častý doprovod při růstu zoubků

Miminka bývají během růstu zoubků unavená a nevyspalá, mají sníženou imunitu a v důsledku toho velmi často přichází první rýma. Důležité je pravidelné čistění a odsávání nosu, a to před kojením a před nočním spánkem. Vhodné je na spaní miminku napolohovat postel tak, aby hlavička byla výš a dětem nezatékaly hleny. Důležité je vytírat nos miminku nosními kapkami pro nejmenší (vhodnější jsou pro miminka kapky, ne spreje), a to pomocí vatové tyčinky, na které se kapičky nakapou. Následně je vhodné prostříknout nos mořskou vodou.

I u rýmy je vhodné použít homeopatické léčivé přípravky. Čím dříve jsou dítěti podané, tím kratší je průběh celého onemocnění.


Kontakt pro média:
Lucie Nestrašilová, manažerka Homeopatické lékařské asociace, z.s., +420 773 686 002

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde