
Jak si šetrně poradit s projevy menopauzy
Menopauza je milníkem v životě každé ženy. V ženském těle dochází ke změnám, které jsou často doprovázené řadou nepříjemných fyzických i psychických projevů. Jak nejlépe menopauzou projít? Jak si pomocí homeopatie šetrně poradit s nežádoucími příznaky? A jak začít vnímat menopauzu jako něco pozitivního, co přináší ženě do života nové příležitosti? Na setkání s novináři, pořádané Homeopatickou lékařskou asociací (HLA), jsme se zeptali MUDr. Svatavy Žalmanové, gynekoložky a lektorky HLA, která aktuálně působí jako vedoucí lékařka ambulantní gynekologie v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě.
Menopauza a změny v životě ženy
Žena nejčastěji po většinu svého života zastává roli matky, která se stará o rodinu, a zvládá u toho většinou i chodit do práce. Její život je v této fázi velmi aktivní a je v rámci rodiny nepostradatelná. Děti však rostou, staví se na vlastní nohy a postupně opouštějí hnízdo. V tomto období žena přirozeně zraje a v jejím těle začne postupně docházet ke změnám souvisejícím právě s menopauzou. K tzv. přechodu neboli klimakteriu u ženy dochází většinou po 50. roce života. Změny přicházející s menopauzou žena vnímá často velmi těžce. Absence menstruace ji vyloučí ze skupiny plodných žen a čelit musí také nastavení společnosti. „Celý svět je zaměřen na krásu, mladost, štíhlost, energii, a to všechno ženám začíná v období kolem menopauzy chybět. Začínají být energeticky na nižší úrovni a musí spořit svojí energii samy pro sebe,“ vysvětluje MUDr. Žalmanová a dodává: „Měnit se začíná i tělo ženy, a bohužel ne do formy, která by se nám líbila. Ženy mají nadmuté bříško, větší obložení kolem pasu, na druhou kolej je přesunut i sexuální život, protože přichází únava, nižší apetit a někdy i fyzické obtíže. Typické pro období menopauzy jsou také nervozita, přecitlivělost a psychické rozladění.“
Menopauza jako nový začátek
Velmi důležité je, aby si žena v období menopauzy uvědomila, že právě nyní začíná fáze, kdy se bude věnovat jen sobě. „Energii, kterou celý život ženy vydávaly, by měly začít s počínající menopauzou sbírat zpátky pro sebe, nasávat a energeticky samy sebe udržovat,“ popisuje Žalmanová. Každá žena je jedinečná a stejně tak je to i s procesy v jejím těle. Menopauzu tedy každá prožívá jinak. Pokud se však podaří ženě zvládnout přechod do klimakteria, může se těšit na klidné období, které je odměnou za to, co žena v životě dokázala. Klíčem ke spokojenosti je, aby se na všechno, co ze sebe vydala, dokázala dívat s láskou, radostí a chutí.
Zdravotní obtíže žen v období menopauzy
Osteoporóza
Přestože je kost jednou z nejpevnějších tkání v lidském těle, je to živý organismus. Zhruba v 25 letech života je kostní zrání ukončeno a kosti v těle bývají nejpevnější. S příchodem menopauzy však slábne vliv estrogenu a na kosti to má velký vliv. Přestože je kost stále stejně veliká, začíná měnit strukturu a řídne.
„Žena by si v období počínající menopauzy měla nechat u obvodního lékaře osteoporózu vyšetřit. Slouží k tomu tzv. denzitometrie, která odhalí, jak na tom struktura kostí je. Zda jsou kosti v těle prořídlé a jsou ve fází osteopenie, což je předfáze osteoporózy, nebo zda žena již osteoporózou trpí,“ vysvětluje Žalmanová a dodává: „Ve chvíli, kdy je žena v menopauze, měla by počítat s tím, že se bude kvalita jejích kostí postupem hormonálních změn snižovat. Sama by proto měla k této skutečnosti aktivně přistoupit.“
Důležité je také vzít v potaz genetickou výbavu. Ženy, jejichž maminky a babičky osteoporózou trpěly, velmi pravděpodobně toto onemocnění také postihne.
Nezbytný při prevenci i boji proti osteoporóze je pohyb. Žena by se měla pravidelně hýbat, dbát na pestrou stravu a mít dostatek vitamínu D, který je pro zdravé kosti nezbytný. „Získávání vitamínu D ze slunce je velmi obtížné. Aby člověk dostal potřebnou dávku, musel by se každý den vystavit slunci bez oděvu a ochranného krému v době od 11 do 15 hodin na 20 minut. Naše populace žije indoorový způsob života, a proto je tento postup velmi nereálný. Proto všem ženám v menopauze doporučuji, aby doplňovaly vitamín D pomocí tablet. Je to opravdu velmi důležité,“ zdůrazňuje Žalmanová. Klíčový je také přísun vápníku. Pokud nemá žena výživová omezení, je vhodné zařadit do jídelníčku tvrdý sýr, tvaroh a kysané mléčné výrobky. Dobře tělu poslouží také doplněk ve formě vitamínu K2, který pomáhá při regulaci metabolismu vápníku v těle a podporuje ukládání vápníku do kostí. Pozor by ženy měly dát na tavené sýry, ty totiž obsahují fosforečné soli, které naopak tělo vápníku zbavují. Trvale by neměly být v jídelníčku dospělých žen ani dětí.
Léčbu osteoporózy je možné podpořit i homeopaticky a medikace musí jít ruku v ruce s výše uvedenými doporučeními. „Homeopatie je šetrná léčebná metoda a může v léčbě osteoporózy zastoupit klasickou medikaci, která má často velké nežádoucí účinky. Ve chvíli, kdy žena zjistí, že má osteoporózu, je vhodné nasadit tzv. calcareové soli,“ vysvětluje lékařka.
- Calcarea flourica 5 C – 5 granulí 2 x denně (ráno + večer)
- Calcarea carbonica 5 C – 5 granulí 2 x denně (ráno + večer)
- Calcarea phosphorica 5 C – 5 granulí 2 x denně (ráno + večer)
„Calcareové soli v ředění 5C je vhodné brát každý den ráno a večer, minimálně 3 měsíce v kuse. Pak si dát 3 měsíce pauzu a ve stejné frekvenci je opět nasadit,“ popisuje Žalmanová.
Návaly horka
Dalším častým projevem menopauzy jsou návaly horka, které mohou být spojené i s propocením. Ruku v ruce s nimi může přijít i nespavost, noční probouzení a pocení v takové intenzitě, že nutí ženu se několikrát převléknout. „Samotné návaly horka mohou mít různé projevy a také různá homeopatická řešení. Nedá se to určit obecně a musí se zjistit, jak žena konkrétní nával horkosti prožívá a jak se při něm cítí,“ popisuje lékařka.
- Lachesis mutus 30 C – je určený pro energické a upovídané ženy, u nichž se nával horkosti projevuje zarudnutím obličeje a červeným nosem a je doprovázeno bolením hlavy. V rámci menopauzy jsou žárlivé, závistivé a zahořklé vůči mladým ženám, mají výrazný premenstruační syndrom, který příchodem menstruace odezní. Dávkování: 1x denně 5 granulí, po uklidnění stavu 1x týdně 5 granulí.
- Sepia 30 C – pro štíhlejší šlachovitější ženy sportovního typu, který neustále chodí a jsou v pohybu, kterým pohyb přináší fyzickou radost, jsou to pracovité ženy, nejsou příliš mateřské typy, mají ochablejší vazivo (mají např. vyoperovaný žlučník, pokles orgánů pánevního dna). Jejich návaly jsou studenější, vycházejí ze středu těla a ženy se opotí do chladna. Dávkování: 1x denně 5 granulí, po uklidnění stavu 1x týdně 5 granulí.
- Belladonna 9 C – pro ženy, které mají nával horkosti do hlavy a není to na nich vidět, ale stékají jim pramínky potu po tváří. Dávkování: vždy 5 granulí dle potřeby – až 7x denně. Po odeznění problémů vysadit.
Psychické obtíže
V období menopauzy ženy často trpí psychickými obtížemi, které mohou souviset i s tím, co se děje v rámci rodiny. Ženy ztrácí pocit atraktivity, jsou přecitlivělé a psychicky rozladěné a k jejich psychické pohodě nepřidá ani syndrom prázdného hnízda po odchodu dětí z domácnosti. Častá je nespavost i nervozita. „Ženy jsou často uštvané a vyčerpané a musí si samy uvědomit, že se do toho stavu dostaly samy. Je potřeba, aby se od situace dokázaly oprostit, zpomalily a nechaly si s jednotlivými životními problémy, které jim přináší stres, pomoci,“ vysvětluje lékařka.
- Kalium phosphoricum 9 C – pro ženy, které mají starosti a obavy, ať už se týkají práce, rodiny, vztahů nebo zdraví osobního či někoho blízkého, cítí se unavené a vyčerpané. Dávkování: 1. týden 2 x denně 5 granulí, pak 1 x denně 5 granulí.
- Phosphoricum acidum 9 C – lék smutku a emočních zranění, ať už se jedná o úmrtí někoho blízkého, rozchody, milostná zklamání, nebo i rozvody či stesky po domově. Žena, která potřebuje tento lék, je smutná a totálně apatická. Ani se jí nechce mluvit a jen někde tiše sedí. Cítí se extrémně unavené, totálně vyčerpané. Dávkování: 1. týden 2 x denně 5 granulí, pak 1 x denně 5 granulí.
- Arnica montana 30 C – pro ženy, jimž se psychické obtíže projevují pocitem rozlámanosti a bolesti těla. Dávkování: 1 x denně 5 granulí.
- Staphysagria 30 C – žena v situaci, kdy je zahnaná do kouta bez možnosti ovlivnit situaci, cítí nespravedlnost, je však zamlklá, ponížená, často při nevěře. Při velkém šoku je vhodné podat ředění 200C.
- Thuya occidentalis 15 C – slouží k očištění po dlouhodobé medikaci, např. po dlouhé léčbě antibiotiky či braní antikoncepce. Dávkování: 1 x denně 5 granulí, dlouhodobě.
Homeopatická příprava na gynekologickou operaci
Ženy v období menopauzy často z různých důvodů podstupují gynekologické operace. Rozhodně není vhodné před zákrokem začínat s hubnutím, protože žena tím ztrácí regenerační schopnosti. Připravit se na operaci pomohou homeopatika, která skvěle fungují i v rámci následné rekonvalescence.
- Arnica montana 9 C – podpora před operací a rekonvalescence po operaci. Dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer.
- Phosphorus 15 C – na odbourávání anestezie, vhodné začít pár dní před operací a následně i po operaci. Dávkování: 5 granulí 1 x denně.
- Staphysagria 15 C – na hojení řezných ran. Dávkování: 5 granulí 1 x denně.
- Bellis perenis 9 C – na hojení malé pánve, po těžkém porodu. Dávkování: 2-3 x denně 5 granulí.
- Nux vomica 15 C – na rozpohybování střev a lepší zažívání po operaci. Dávkování: 1. týden 2 x denně 5 granulí, pak 1 x denně 5 granulí.
- Aconitum napellus 30 C – vhodný pro ženy, které mají strach z operace a velmi se bojí, že zemřou. Dávkování: 1 x denně 5 granulí.
- Gelsemium sempevirens 30 C – pro ženy, které jsou před operací strachem doslova paralyzovány. Dávkování: 1 x denně 5 granulí.
„V gynekologii je řada stavů, které se dají léčit homeopaticky, ale nikdy to nesmí probíhat bez předchozího gynekologického vyšetření. Žádné homeopatické sezení nenahradí prohlídku u lékaře gynekologa,“ uzavírá MUDr. Svatava Žalmanová.
Lucie Nestrašilová
Kontakt
Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa
Email:
info@hla-homeopatie.cz
Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz
Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA
Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde