Přihlášení1. rok se Světem homeopatie

1. rok se Světem homeopatie

Je tomu rok, co Svět homeopatie coby první český webový portál o homeopatii pod záštitou a garancí Homeopatické lékařské asociace zahájil svou činnost. Na to, jak se Světu homeopatie daří, jak se vyvíjí a na co se čtenáři mohou těšit do budoucna, jsme se zeptali jeho šéfredaktorky Lucie Nestrašilové.

Paní šéfredaktorko, co bylo impulsem pro vytvoření portálu Svět homeopatie?

Hlavním důvodem byl fakt, že ač v České republice velmi přibývá zájemců o homeopatii, je zde zatím jen málo vyškolených lékařů-odborníků aneexistoval zde žádný ucelený prostor, kam by se tito lidé mohli obrátit se svými dotazy, ať už se jednalo o řešení konkrétního problému nebo třeba pouze o vyhledání lékaře – homeopata či lékárny nabízející homeopatické přípravky. Pod záštitou Homeopatické lékařské asociace se nám podařilo vytvořit vůbec první český ucelený webový portál o homeopatii a zdravém životním stylu obecně, který nabízí nejen rady lékařů, ale i zkušenosti pacientů, a který je zcela jedinečný tím, že všechny poskytované informace jsou plně garantovány předními českými lékaři a dalšími odborníky v oblasti homeopatie. Všichni lékaři jsou lektory Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH v Paříži (Centre d´Enseignent et Dévelopement de l´Homeopatie Paris) a mají bohaté mnohaleté zkušenosti jak v klinické homeopatii, tak v „klasické“ medicíně.

Můžete srovnat počátky vaší činnosti se současnou podobou webu?

Začínali jsme na podzim roku 2011 velmi postupně, s informacemi rozdělenými do pěti základních rubrik pro různé skupiny čtenářů – pro maminky s dětmi, dospělé, majitele domácích mazlíčků a o zdravé výživě a homeopatii obecně. Na základě reakcí čtenářů jsme tyto rubriky postupně upravovali a neustále upravujeme a rozšiřujeme. Přidali jsme také další „okénka“, například poradny odborníků, které se během krátké doby staly nejnavštěvovanějšími oblastmi celého webu. Na portálu se navíc denně objevují nové články a průběžně zařazujeme také soutěže o zajímavé ceny. Je pro nás důležité, aby Svět homeopatie nebyl statický a aby se pro čtenáře stal jakýmsi „kamarádem“ a rádcem. Obecně se tedy snažíme co nejpružněji reagovat na poptávku ze strany čtenářů a velmi nás těší jejich zájem a připomínky.

Které rubriky webu si jeho návštěvníci oblíbili nejvíce?

Jednoznačně jsou to již zmíněné poradny, konkrétně homeopatická, nutriční, rehabilitační a nyní nově i veterinární. Během deseti měsíců jejich existence naši lékaři poskytli rady již více než 1500 čtenářům a jsme velice rádi, že nadále roste nejen počet dotazů, ale i úzce spolupracujících lékařů, kteří na tyto dotazy odpovídají. Díky tomu jsme schopni zaručit, že všichni čtenáři dostanou odpověď na svou otázku nejpozději do 24 hodin. Mezi nejoblíbenější rubriky se během jediného týdne po spuštění zařadilo také nové vyhledávací okénko „Hledám podle onemocnění“, kde čtenáři okamžitě najdou pomoc či odkaz na řešení konkrétního problému.

Pokud se na vás se svým dotazem obrátí někdo, jehož problém je příliš komplikovaný, jste schopni pomoci i takovémuto člověku?

Obecně lze říci, že homeopatie může poskytnout pomoc při každém onemocnění. Někdy se pacient léčí výhradně homeopaticky, jindy homeopatie doplní léčbu klasickou. V případě chronického onemocnění však naši odborníci vždy odkazují pacienta ke konzultaci přímo do ordinace lékaře-homeopata, který musí problém posoudit „tváří v tvář“. Homeopatie totiž neléčí jen místní projevy nemoci, ale umí též komplexně léčit problém, který tyto projevy vyvolal. Lékař-homeopat podpoří léčbu nalezením tzv. konstitučního léku na psychosomatickou individualitu pacienta. Homeopat stanoví podrobnou anamnézu pacienta, zajímá ho, jaké nemoci se vyskytly v rodině, průvodní jevy potíží, které pacienta trápí, přesné symptomy onemocnění. Tyto informace vyhodnocuje a teprve pak volí strategii léčby chronického onemocnění. To však bez osobní konzultace s lékařem nelze.

Z vašeho vyprávění vyplývá, že Svět homeopatie je skutečně platformou určenou všem, a to nejen zájemcům o homeopatii, ale i o zdravý životní styl obecně. Můžete se přesto pokusit blíže definovat „typického čtenáře“ vašeho webu?

To je velmi těžké. Když jsme se do projektu pouštěli, domnívala jsem se, že většina našich čtenářů budou lidé, kteří mají blízko k přírodě, žijí alternativním způsobem života, nebo maminky malých dětí či těhotné ženy. Po několika týdnech jsme zjistili, že škála našich čtenářů je překvapivě nesmírně široká. Čtou nás nejen lidé ze zdravotnických profesí, ale i manažeři/-ky, asistentky, duchovní, učitelky, sportovci… Spektrum našich čtenářů je opravdu různorodé. Tomu jsme postupem času přizpůsobili i témata, o kterých píšeme, a získali pro portál nové dopisovatele. V současné době tedy pro Svět homeopatie píší nejen lékaři, ale i farář, učitelka gymnázia, porodní asistentka, psycholožka, fyzioterapeutka, lékárnice, naši přátelé i blízcí. Chceme mluvit jazykem našich čtenářů a přiblížit se pokud možno všem. A dělá nám radost, že se nám to (dle stále narůstající návštěvnosti) daří.

Co Vám dělá rok po spuštění Světa homeopatie největší radost?

Velmi mne těší fakt, že se nám podařilo získat pro spolupráci řadu partnerů a spolupracovníků. Naše články často doplňují obrázky, které nám darovalo Výtvarné centrum pro postižené děti Sněženka, nebo originální obrazy od známého bulharského malíře žijícího v Chicagu, Boyko Asparuhova. Nechybějí ani partneři, kteří nás podporují finančně, což je pro chod portálu nezbytné, a také naši spolupracovníci, kterých je čím dál tím více a díky nimž jde náš portál stále vpřed. Nestojíme na místě, vyvíjíme se dál, měníme se a jsme otevření vůči našim čtenářům.

Velkou radost nám dělá i stále se zvyšující návštěvnost portálu. Je známkou toho, že o homeopatii je v České republice velký zájem a že námi publikované informace jsou čtenáři považovány za kvalitní. To byl náš cíl – stoprocentně po odborné stránce garantovat vše, co napíšeme. Zakládáme si na kvalitě a serióznosti.

Na závěr našeho povídání mi dovolte zmínit, že vypadáte úžasně, na první pohled jste aktivní mladá žena plná zdraví a života. Prozradíte, na co z homeopatických přípravků vy osobně nedáte dopustit? A jaký nebo jaké jsou vaše „tajné tipy“ týkající se zdravého životního stylu?

Děkuji:-) Prvně jde o to pochopit, že k homeopatii musí člověk dozrát. Nikdy nikomu homeopatii nenutím, jen sama mluvím o zkušenostech, které s ní mám. Jsem ráda, že já jsem k homeopatii dozrála a touto cestou se vydala. Kromě pravidelného pohybu a snaze o zdravou výživu (k níž mě přivedla moje pravá ruka a zároveň jedna z předních českých lékařek-homeopatek MUDr. Eva Kettmannová a také naše nutriční poradkyně Ing. Lída Pszczolková) patří homeopatie mezi mé každodenní „pomocníky“. Ráda běhám, hraji tenis, jezdím na in-linech, což v kombinaci s prací a péčí o rodinu vyžaduje větší fyzické úsilí. Mým pravidelným "dopingem" je vždy homeopatický koktejl obsahující Arniku montanu + Natrum phosphoricum + Magnesii phosphoricu, vše v ředění 9 CH. Tato homeopatika rozpuštěná v čisté vodě popíjím při každé sportovní aktivitě i po ní. Vůbec tak neznám svalovou únavu:-).

Naopak, když mám hodně práce, jsem unavená, nervózní, přetížená a hůře spím, nedám dopustit na Nux vomicu 9 CH. Mám ji na nočním stolku, a když vím, že toho mám dost a potřebuji se vyspat, dám si 5 kuliček a kvalitní spánek je zaručen. Kromě těchto běžných homeopatik pak užívám každý den svůj konstituční lék, který mi předepsal lékař-homeopat a který je určen pro celkové zlepšení organismu, pro určitou harmonizaci – odtud má dobrá nálada:-).

Děkuji vám za rozhovor a přeji vám a Světu homeopatie vše dobré a hodně spokojených čtenářů.

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde