PřihlášeníKousné zranění ve veterinární medicíně

Kousné zranění ve veterinární medicíně

V ordinaci se jako veterinární lékaři setkáváme s kousnými zraněními poměrně často. Ať už u koček, či u psů. Problém je v tom, že majitelé často dorazí až v okamžiku, kdy je rána několik dní stará, je zanícená a bolavá. Největší omyl je myslet si, že se kousné zranění zahojí samo, i když povrchově vypadá jen na malý škrábanec. Bohužel, opak je pravda.

Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou organismu, tzv. sepsí.

Ihned po pokousání je potřeba ránu řádně vyčistit od nečistot, vydezinfikovat ji a v okolí ostříhat srst, aby k ráně měl přístup vzduch a mohla zaschnout.

Hojení lze podpořit i homeopaticky následujícími léky:

  • Arnica montana 15 C – při každém zranění, kde dochází ke krvácení či zhmoždění svalů. Pokud jde o ránu hodně starou, kde po zhojení přetrvává bolestivost, lze podat několik dávek Arniky ve vyšším ředění 30 C.
  • Calendula officinalis – jde o homeopaticky ředěný měsíček lékařský. Calendulu lze používat i lokálně v podobě tinktury. Často dokáže díky svým antiseptickým účinkům nahradit použití antibiotik. V homeopatickém ředění 5 C lze použít u všech typů ran jako prevenci hnisání, dokáže stimulovat granulaci a tak podpořit rychlé hojení defektu.
  • Pyrogenium 15 C – lze podávat preventivně ihned ze začátku také jako prevenci hnisání. Pyrogenium je jinak výborný lék na starší, již zanícené rány, kde vytéká zapáchající hnis a hrozí sepse (zde lze použít i ředění 30 C).
  • Lachesis mutus – červenofialové okolí rány ne kvůli modřině, ale akutnímu zánětu, který se v okolí rány vytváří. Zvíře si na ránu nenechá sáhnout a lokální ošetření je tedy nemožné. Pacientovi se uleví, jakmile z rány odteče množství hnisu s krví. V těchto případech vždy uvažujte o použití antibiotik a k tomu podávejte 3x denně Lachesis v ředění 15 C jako doplňkovou terapii.
  • Bellis perennis – silně pohmožděné a potrhané rány v oblasti břicha nebo pánve. Homeopaticky naředěná sedmikráska dokáže spolu s arnikou krásně hojit na úrovni cév a svalů. Pacient je velice bolavý a zesláblý a má rozsáhlé podlitiny a hluboké rány, které mají tendenci hnisat.
  • Hypericum 15 C – lék na poškozené nervy. Při silných vystřelujících bolestech jako od elektrického proudu. Protože nám to zvíře samo neprozradí, poznáme tento stav tak, že se zvíře třese nebo zaječí při změně polohy, která způsobí bolest. Jedná se o traumatické poranění nervových zakončení (periferních nervů) ve velké ráně nebo na prstech nohy, dále o poranění centrálního nervového systému a páteře – zejména v oblasti pánve, kostrče a krku. U hlubokých bodných nebo kousných zranění svou afinitou k nervové tkáni dokáže tento lék spolu s lékem Ledum palustre zastavit případný rozvoj tetanu.
  • Staré nehojící se rány, které nemají „energii“ na to se doléčit a stáhnout, často potřebují Kalium phosphoricum 9 C nebo Manganum metallicum 9 C.

Neměli bychom zapomínat na léčení šoku a psychického stavu zvířete, které bylo napadeno. Problémy s následným strachem a agresivitou vůči ostatním zvířatům se pak mohou táhnout několik let od dané nepříjemné události.

  • Na akutní šok, kdy konflikt vznikl náhle, je lékem číslo jedna Aconitum 30 C. Lze podat zvířeti ve stadiu šoku několik dávek po 10 až 15 minutách hned při návštěvě ordinace.
  • Arnica montana 30 C léčí i dlouhodobější psychické či fyzické trauma.
  • Staphysagria 30 C má psychické následky s občasnými záchvaty agresivity jako důsledkem ponížení či křivdy. Tento lék lze například použít, když se poperou dvě feny o pozici ve smečce. Ta, která prohraje, si zaslouží Staphysagrii.

MVDr. Vendula Hubáčková

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde