PřihlášeníHomeopatie umožňuje snížit používání antibiotik

Homeopatie umožňuje snížit používání antibiotik

Rozhovor s dr. Hélène Renoux, učitelkou klasické homeopatie, lékařkou-homeopatkou s mnohaletou praxí v Paříži, prezidentkou European Committee for Homeopathy a generální tajemnicí Société Savante d´Homéopathie o antibiotické rezistenci.

Paní doktorko, o tématu antibiotické rezistence a jejích potenciálních důsledků se stále více diskutuje. Proč si myslíte, že homeopatie může pomoci tento problém vyřešit?

Pokud nebudou přijata naléhavá opatření, mohl by počet obětí infekcí rezistentními mikroorganismy v roce 2050 dosáhnout 10 milionů lidí ročně. Byly by to oběti nemocí, jako je pneumonie a tuberkulóza – to znamená, že se vrátíme do doby před objevením antibiotik. Antibiotická rezistence je způsobena zneužíváním nebo nadužíváním antibiotik v každodenní lékařské praxi při běžných infekcích. Homeopatie je při léčbě takových infekcí účinná a ve velkém procentu případů umožní vyhnout se použití antibiotik. To dokazuje několik vysoce kvalitních klinických studií. Jednou z nich je například úspěšné použití homeopatie při léčbě zánětu středního ucha u dětí. Víme, že záněty uší jsou jedním z hlavních důvodů předepisování antibiotik v dětském věku.

Jaké jsou výhody homeopatie a v jakých případech ji lze použít?

Homeopatická terapie je bezpečná, nákladově efektivní a účinná při léčbě nejběžnějších onemocnění v každodenní praxi. Tento podzim byla zveřejněna australská metaanalýza, tzv. First Report, původně provedená v roce 2012, kde byly prokázány povzbudivé údaje o účinnosti homeopatie u některých zdravotních stavů, jako jsou zánět středního ucha, infekce horních cest dýchacích u dospělých, léčba některých vedlejších účinků léčby rakoviny, fibromyalgie atd.

Existují však nějaké případy nebo důvody, proč se vyhnout homeopatii?

Neexistují žádné stížnosti pacientů na homeopatii a existuje jen velmi málo případů vedlejších účinků spojených s homeopatickou terapií (za 30leté období analýzy jsou dokumentovány asi 4 případy, což není nic ve srovnání s vedlejšími účinky konvenčních léků), které byly způsobeny lékařským pochybením, nikoli homeopatickou léčbou jako takovou. Odpovědní lékaři, vyškolení v konvenční medicíně a homeopatii, jsou nejkvalifikovanějšími odborníky, kteří mohou posoudit, která terapie je v dané situaci nejúčinnější a nejvhodnější. A tito lékaři mohou zodpovědně rozhodnout, kdy je nejlepší léčit pacienta homeopaticky a kdy je nezbytná konvenční léčba.

Jaký je v současnosti status homeopatických lékařů ve Francii?

Ve Francii mohou homeopatičtí lékaři označovat homeopatii jako svoji dodatečnou kvalifikaci (MDQH) a musí mít diplom vydaný univerzitou nebo soukromou školou pod dohledem Národní lékařské komory. Lékařská komora nedávno rozhodla, že od nynějška by měly mít povolení udělovat takové diplomy pouze univerzity, aby byla zajištěna vyšší kvalita a přísnější dohled nad vzděláváním ve všech nezbytných kritériích.

Podle mého názoru by všichni studenti medicíny měli mít možnost studovat homeopatii na univerzitě a být informováni o filozofii a hodnotě homeopatického přístupu, aby mohli informovaně rozhodovat o své budoucí praxi.

Co můžete říci ze svých praktických zkušeností o účinnosti homeopatie?

Homeopatii používám ve své každodenní praxi jako praktická lékařka déle než 25 let. Už se starám o děti těch, kteří byli mými pacienty od dětství. Tito mladí rodiče vidí, že jsme společně dokázali překonat opakovaná nachlazení v průběhu let, jejich alergické reakce, kožní problémy, únavu během studií, zejména během zkoušek. Vědí, jak velkou podporu v homeopatii mají ženy během těhotenství. A to je jen několik příkladů.

Když homeopatický lékař v praxi vidí, jak přesná a efektivní je homeopatická terapie, cítí ve své práci skutečné uspokojení! Každá konzultace je jedinečná, stejně jako každý pacient – a to je pro mě také velmi stimulující.

Placebo a nebo homeopatie?

Pokud je homeopatie pouhým placebem s vysokou mírou spokojenosti pacientů – podle poslední studie IPSOS má 74 % Francouzů o homeopatii dobré mínění – měli by se všichni lékaři rozhodnout použít placebo místo drahých a možná toxických konvenčních léčiv. Pokud však používáte placebo – bez homeopatie – výsledky studií nejsou přesvědčivé. To jasně ukazuje, že mezi homeopatií a placebem je rozdíl.

Originál: Puls.bg

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde