Přihlášení



Ohlédnutí za Veterinárním homeopatickým kongresem ve Slovinsku

Ohlédnutí za Veterinárním homeopatickým kongresem ve Slovinsku

Na jaře letošního roku přišla od organizace International Association for Veterinary Homoeopathy (IAVH) pozvánka na Veterinární homeopatický kongres pořádaný ve Slovinsku, v přímořském městečku Izola. České zastoupení v IAVH je poměrně čerstvou záležitostí, proto jsem byla celkem zvědavá, jak jejich kongresy probíhají, o jak velkou akci půjde a samozřejmě mě zaujal program přednášek. Na konci dubna jsme se tedy vydali do Slovinska.

První přednášející María Carolina González Gómez přijela z Argentiny představit systém kvetoucích rostlin od Michal Yakir (botanička a homeopatka z Izraele). Jde o systém výběru homeopatického léku na základě porovnání vývoje osobnosti pacienta s jeho životní etapou, kdy rozpor mezi těmito dvěma odpovídá určité taxonomické skupině rostlin. Jedná se o zajímavý doplněk k repertorizaci, který může významně doplnit preskripční možnosti, bez ohledu na zvolenou metodu a přístup k pacientovi.

Praktické použití prezentovala na případové studii Benjiho, psa s chronickým selháním ledvin. Přes velmi vysoké hladiny močoviny i kreatininu netrpěl průjmem, zvracením ani záchvaty. Onemocnění se u něj projevovalo dezorientací, potácením a absolutní závislostí na majitelce. Z repertorizace i z tabulky Yakir vyšel lék Opium, podána byla jedna dávka v ředění 30 C, po zlepšení pak 7 kapek roztoku po 4 hodinách.

V Argentině tento systém používají v rámci homeopatického veterinárního vzdělávání a jeho zvládnutí věnují celý jeden rok studia. V jiných ročnících se pak věnují samostatně minerálním lékům, lékům ze zvířat atd. Rozhodně je to dobrá pomůcka, zejména s ohledem na možnost preskripce méně známých léků.

Další přednáška, kterou připravil Stefan Kohlrausch, byla věnována obtížím výběru toho správného léku. S ohledem na zvětšující se množství dostupných léků je čím dál obtížnější najít ten jeden správný. Homeopatie má moc vyléčit téměř každého pacienta, ale preskripce musí být přesnější. Příliš mnoho zaznamenaných častých a obecných příznaků vede k volbě z velkých léků, ze kterých se může obtížně vybírat, což může vést k frustraci homeopata.

Doporučuje proto provádět hierarchizaci a sdružování příznaků při použití počítačové repertorizace, čímž získáme seznam méně známých léků. Méně příznaků vede k přesnější preskripci. „Nejdůležitější jsou velmi neobvyklé příznaky – ty, o kterých jsem nikdy neslyšel a ty, které nejsou v repertoriu. Z toho důvodu se nemůžeme spoléhat pouze na repertorium, musíme být flexibilnější. Správný lék má ty nejneobvyklejší příznaky a zároveň všechny důležité. Je chybou pominout důležitý příznak jenom proto, že není v repertoriu.“

Don Hamilton, v současnosti prezident IAVH, měl příspěvek o střevních nosodách. Přestože neprošly klasickým provingem, jsou používány již více než sto let a jejich indikace a klinické použití jsou dobře zaznamenány. V některých případech mohou být výborně použitelné jako doplňkový lék, většinou v jednotlivých dávkách.

Přednesl také tři případové studie, kde střevní nosody použil, např. případ Sallyho, psa s chronickou parézou, pravděpodobně kvůli onemocnění ploténky. Kvůli anurii močil pouze manuální expresí prováděnou majitelem a trpěl na chronické záněty močových cest. Předepsány byly Pulsatilla 200 C a Causticum 200 C 1x týdně bez trvalejšího efektu. Po předepsání Gaertner 12 C (Salmonella enteritidis) došlo k mírnému zlepšení, po podání Gaertner 1 M se problémy neobjevily po dobu dvou měsíců.

Přednáška, kterou připravil Tim Couzens z Velké Británie, měla ukázat, jak snadno vybírat léky pro koňské pacienty. Specifikum koňských pacientů vidí zejména v jejich postavení na pomezí zájmového a hospodářského zvířete, kdy majitel často není v tak úzkém a častém kontaktu s pacientem jako majitelé psů nebo koček, přesto vztah mezi nimi může být velmi silný. To ovlivňuje jednak odběr anamnézy, jednak možnosti dodržovat nastavenou léčbu.

Na mnoha fotografiích s krátkým popisem poté demonstroval rozeznání konstitučního léku na „první pohled“. Ukázal jednak známé léky jako Calcarea carbonica, Lachesis, Lycopodium, Silicea, a pak také méně známé léky jako Niccolum metallicum, Lac equinum, Palladium a Beryllium. Rozhodně to byla zajímavá přednáška pro každého veterinárního homeopata, který se koňmi zabývá.

Sobotní program pak zakončil Peter Gregory krátkou přednáškou o výběru léku na základě reakcí pacienta na různé druhy hudby. Nejedná se o příznaky, které by se vyskytovaly často, proto při jejich výskytu zejména u našich zvířecích pacientů mohou mít velkou váhu a pomoci k výběru správného léku.

V neděli jsme začali přenosem přes Jadran. Cinzia Ciarmatori z Itálie z rodinných důvodů nemohla přijet a svoji kasuistiku o Ara hyacintové jménem Harlock odprezentovala videopřenosem.

K současné majitelce přišla Harlock ve třech měsících stáří, a kvůli malým zkušenostem s chovem těchto papoušků udělala majitelka několik chyb v krmení i chovu. Protože několikrát ulétla, zastřihli jí letky. Po tomto traumatu si Harlock začala škubat peří, projevovat sexuální chování vůči majitelce a ani poté, co jí letky dorostly, nezačala opět létat.

Ve snaze jí pomoci koupila majitelka druhého papouška, samce Ary zeleného, ale problém se zhoršil. Kvůli zjištěnému titru protilátek proti viru PDD (proventricular-dilatation disease) byla několik let léčena, přestože neměla žádné klinické příznaky tohoto onemocnění. Ani tato léčba jí nepomohla. V roce 2023 doporučila C.Ciarmatori komplexní terapeutický postup sestávající z úpravy krmné dávky, krmných doplňků, Bachových esencí a homeopatického léku Pulsatilla. Harlock si přestala škubat peří, její chování vůči majitelce se zmírnilo a začala létat krátké vzdálenosti.

Další případovou studii přednesla Veronica Peskar ze Slovinska. Gordon setr, fena, Molly, 8 let. Prvních osm let bydlela na venkově, kde utíkala z domova, dávila slepice a králíky sousedům a odchovala dva vrhy štěňat. Poté ji majitelé opustili a byla adoptována do města. Dlouhodobě trpí stresovou inkontinencí, užívá pimobendan a intermitentně kulhá na pravou pánevní končetinu. Náhle se u ní projevuje nervozita, bázlivost provázená třesem, nedočkavost před procházkou, ale je spavější. K V. Peskar přicházejí kvůli útvaru na pravém horním víčku – cysta nebo nádor meibomské žlázy.

Z repertorizace vyšel lék Argentum nitricum, zvolena byla potence 30 C, podány dvě dávky.
Vymizely všechny popsané změny v chování, útvar na horním víčku se zvětšil, oko je přimhouřené s purulentním výtokem. Po dvou týdnech útvar upadl a zbyl po něm „prázdný pytlík“, následně vyhojeno bez následků. Celkové vyléčení po třech týdnech.

Dörte von Bremen z Německa přednesla tři kasuistiky ze svojí smíšené praxe v Bavorsku.

Ovce Zenzi, 3 roky, před dvěma dny porodila dvojčata, druhé z nich uvízlo v porodních cestách a narodilo se mrtvé, zadržení lůžka, ulehnutí, nezájem o jehně. Hojný, zapáchající výtok; v loňském roce prolaps pochvy. Nasazena Sepia 200 C, tři dávky po hodině, majitel sledoval teplotu. Po druhé dávce samovolný odchod placenty, po třetí dávce normálně chodí.

Lavender, orpingtonská slepice, dilatace volete. Nejprve 2 ml parafínu a 2 ml Colosanu, bez efektu. Nasazeno Lycopodium 30 C, 3 x denně. Po dvou dnech slepice zcela zdráva.

Morčata, 1 samec, 3 samice, dermatomykóza. Léčeno alopaticky – Surolan, Imaverol – bez zlepšení. Morčata jsou neklidná, srst zježená, slepená, kůže zarudlá se strupy, alopatická ložiska u nosu. Na základě rozhovoru s majitelem zvoleny konstituční léky – Lycopodium, Silicea a Arsenicum album, vše v ředění 30 C, jedna dávka. Zmizení příznaků do týdne.

Zajímavou koňskou kasuistiku přednesla Špela Suhač ze Slovinska. Její pacient Lugano, nar. 1993, má dlouhodobě pohybové problémy, byl trénovaný jako skokový kůň, pravděpodobně nepříliš šetrnými metodami (barování). V zimě trpívá kašlem, který ale dobře reaguje na Phosphorus. Výborný vztah s majitelkou, velmi společenský kůň, těžce nese jakýkoli konflikt (mezi lidmi i koňmi).

V říjnu 2020 při odběrech hraniční ACTH (87,5pg/ml). Podáno ACTH 30 C a Quercus rubrum 30 C, 5 dávek jednou denně, poté podáván dvakrát týdně. V říjnu 2023 smutný, málo energie, ACTH 119 pg/ml. Podána jedna dávka Ignatia amara 30 C s výrazným pozitivním efektem. Dále dlouhodobě podávána ACTH 30 C a Pituitary gland D12.

Další příspěvek přednesl Flemming Wested Larsen z Dánska a týkal se využití CBD olejů v terapii nejrůznějších onemocnění u lidí i zvířat, od cukrovky přes nádorová onemocnění k epilepsii. Důležité byly zejména informace o násobně vyšší citlivosti canabioidních receptorů u koní v porovnání s člověkem i malými zvířaty i o existenci speciálních produktů právě pro koně a pro zvířata s hmotností pod deset kg.

Poslední přednášku celého kongresu prezentovala Malene Jorgensen z Dánska. Věnovala se chronickému renálnímu selhání u koček a krmení BARFem a byla natolik inspirující, že ji budu muset předat osobně na některém veterinárním homeopatickém setkání.

Kongres samozřejmě nebyl jenom o přednáškách, ale také o poznávání nových tváří, předávání zkušeností a navazování kontaktů. Účastníků mohlo být kolem šedesáti, atmosféra byla velmi přátelská. Většina se věnuje klasické homeopatické terapii, občas doplněné některou z dalších „alternativních“ metod a alopatickou veterinární praxi neprovozují.

Byla nadnesena i možnost, zda by Česká republika měla možnost a byla ochotna hostit některý z dalších ročníků kongresu, ale ten příští už je naplánován a bude v sousedním Německu. Rozhodně je to zkušenost, kterou všem vřele doporučuji.

Nakonec bych chtěla poděkovat Homeopatické lékařské asociaci, že mě poslali do Slovinska a mojí mamince, že dva dny chránila moje děti před utonutím v Jadranu (na konci dubna byli jedinými plavci široko daleko). 

MVDr. Dobroslava Kratochvílová

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde