Přihlášení"Bez váhání jsem řekla ANO!!!"

"Bez váhání jsem řekla ANO!!!"

Jaký byl první rok se Světem homeopatie pro MUDr. Evu Kettmannovou, odborného garanta webu? Jak hodnotí první rok jeho existence, jaké jsou její poznatky a přání?

Jaká byla Vaše reakce, když jste byla požádána o spolupráci na projektu „Svět homeopatie“?

Projektu „Svět homeopatie“ jsem naprosto bez váhání řekla ANO!!!

Co Vás na této práci nejvíce lákalo?

Bude to znít jako klišé, ale jinak to vyjádřit neumím - věřím tomu, že kdyby se více lidí a hlavně dětí léčilo homeopatií, bylinkami, akupunkturou nebo dalšími prostředky alternativní medicíny, celá naše společnost by byla zdravější. Jak jinak, v dnešní uspěchané době, než přes internet rozšířit informace o těchto možnostech? Lékaři se během studia medicíny nedozví o možnostech homeopatické léčby vůbec nic. To je taky jeden z důvodů proč jsou vůči homeopatii a alternativní medicíně skeptičtí. Iniciativa musí přijít od pacientů - od maminek, které odmítnou šesté antibiotikum na zánět středního ucha za sezónu a začnou hledat řešení. Věřím, že tito pacienti přesvědčí své ošetřující lékaře, aby se začali zajímat o šetrnější způsoby léčby. Projekt Svět homeopatie měl za cíl srozumitelným jazykem zprostředkovat kvalitní informace o možnostech homeopatické léčby především běžných akutních zdravotních potíží.

Svět homeopatie má za sebou první rok své existence. Jak hodnotíte tento rok Vy - jako lékař praktikující homeopatii?

Homeopatie není o pevných schématech, guidelinech tak, jak je známe z klasické medicíny. Lékař-homeopat přistupuje ke každému pacientovi individuálně. Tato metoda vyžaduje hodně naslouchání, kreativity a improvizace ze strany terapeuta. Stejně to bylo i s prvním rokem existence Světa homeopatie - snažili jsme se naslouchat potřebám veřejnosti a flexibilně jsme přizpůsobovali rubriky a podrubriky tak, aby byly co nejpřehlednější.

Jste někdy v přímém kontaktu i se čtenáři Světa homeopatie? Jaké jsou jejich reakce na Vaši práci?

Nejvíce mě těší, když přijde do ordinace nový pacient a referuje o svých prvních zkušenostech s homeopatií - naposled to byly například neštovice - a uvede Svět homeopatie jako zdroj. Nejvíce náš web posunulo právě několik kritických ohlasů ze strany našich čtenářů. Byli to většinou naši známí a přátelé, kteří nám konstruktivní kritikou hodně pomohli.

Svět homeopatie se prezentuje jako webový portál se 100% garancí informací poskytovaných lékaři. Proč je podle Vás důležité, aby byla homeopatie v rukou lékařů?

Rozdíl mezi homeopatem-lékařem a homeopatem-nelékařem není ve znalostech homeopatie, ale v medicínských znalostech a v odpovědnosti za pacienta. Homeopatická lékařská asociace, která je garantem webu, má za cíl dostat homeopatii jako komplementární metodu do nemocnic a ordinací jak praktických lékařů, tak specialistů. Webů o zdraví a alternativní léčbě různými potravinovými doplňky je nespočetně. Různě mezi sebou kopírují články a často se ani nedozvíte, kdo je vlastně autorem daného článku nebo doporučení. Takové anonymní zdroje jsou nespolehlivé a k samoléčbě bych je určitě nedoporučovala. Ve Světě homeopatie je u každého odborného článku podepsán buďto lékař, fyzioterapeut nebo porodní asistentka. Pokud článek zpracoval některý z redaktorů, vždy cituje zdroj - nejčastěji se jedná o doporučení MUDr. Věry Budkové z naší Homeopatické poradny. Samoléčba má vždy své hranice a na ně své čtenáře opakovaně upozorňujeme. To platí i o léčbě chronických potíží - ty doporučujeme konzultovat osobně s odborníkem v homeopatii.

Uplynulý rok nebyl pro Vás jen Svět homeopatie, ale stala jste se rovněž lektorkou Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. K tomu máte homeopatickou poradnu a jste maminkou 3 dětí. Co děláte pro to, abyste vše ve zdraví zvládla?

Mám své berličky, bez nich bych to určitě nezvádla:-) Cvičím Iengar jógu a energetická cvičení. Na posílení imunity užívám samozřejmě homeopatika a když mám náročnější období a potřebuji energeticky vyladit, navštěvuji akupunkturistu.

Kde byste si přála, aby byla homeopatie za 5 let?

Na lékařských fakultách! Do nemocnic se již pomalu, ale jistě dostává, setkáte se s ní na porodních sálech... Do ordinací si díky kolegům-nadšencům našla také cestu - mnoho pediatrů již dnes na žlutou rýmu nabízí homeopatika místo Pamyconu. Moc bych si přála, aby se i studenti medicíny mohli již během studia dozvědět o této šetrné a netoxické léčebné metodě a aby během své profesní praxe u běžných, život neohrožujících, onemocnění měli možnost volby – chemické versus homeopatické léky.

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde