Přihlášení



Homeopatická léčba poruch příjmu potravy

Homeopatická léčba poruch příjmu potravy

Nemoci se po staletí nepřetržitě vyvíjejí. Jsou vytvářeny a ovlivňovány způsobem života, nejsou izolovaným a náhodným jevem. Štíhlost - to je v současné době synonymum úspěšnosti a krásy. 

Svůj přístup k pochopení a léčbě poruchy příjmu potravy ve svém článku popisuje lektorka CEDH MUDr. Eliška Bartlová.

 

Poruchy příjmu potravy se vyskytují převáženě u mladých žen a dívek /vzrůstá ale i počet takto postižených chlapců/, a to ve formě mentální anorexie nebo bulimie. Konkrétní a přesné příčiny vzniku anorexie nejsou známy, spíše je to soubor a kombinace nepříznivých vlivů na různých úrovních. Zejména se uplatňují biologické, psychologické a sociálně-kulturní faktory. Je třeba si uvědomit, že anorexie je nemoc - je třeba ji pochopit a nehledat viníka, protože neexistuje jediný viník - příčiny této nemoci jsou jako puzzle ...
Nemoc většinou propuká v „prahové“ životní situaci. Všude tam, kde je třeba překonat určitý vývojový stupeň, neuroticky predisponovaní lidé zaváhají - rádi by se vrátili zpět, do bezpečí … Není pochyb, že právě dospívání a puberta může být obdobím extremně velkých nároků.
Může jít také o relativní nadbytek potravy, posun ideálu krásného lidského těla ve směru větší štíhlosti a prosazování hodnot, jako je výkon, úspěch a důraz na individualitu, úspěch je dáván do souvislosti se štíhlostí.
Mentální anorexie je v první řadě duševní onemocnění, charakterizované neustálou snahou zhubnout. Svůj sen o hubené postavě si nemocní plní buď přísným omezováním množství přijaté potravy, nebo excesívním cvičením /často kombinací obojího/. Jiní si kontrolují svůj kalorický příjem zvracením po jídle nebo zneužíváním laxativ a diuretik.
Mentální bulimie bývá pak často pokračováním anorexie a projevuje se záchvaty přejídání a zvracení. Nebezpečí bulimie nespočívá v extremní vyhublosti jako u anorexie. Neovladatelné bulimické záchvaty ale rozvracejí tělesný metabolismus a mohou vést k trvalým zdravotním problémům.
Lidé trpící anorexií jsou posedlí svou váhou a tvarem těla. Pořád se snaží dosáhnout proporcí, které již neodpovídají jejich věku a výšce. V extrémních případech jsou na kost vyhublí, ale pořád si připadají tlustí. Zajímavé je, že u jiných anorexií postižených pacientů dovedou velice přesně odhadnout jejich váhu i proporce v centimetrech, ale u sebe jim docela schází reální náhled na svoje tělo.
Ačkoli se anorexie točí kolem jídla, není to onemocnění, které se týká jenom jídla. Je to hlavně velice nezdravá cesta vypořádání se s emocionálními problémy, perfekcionizmem a touhou po kontrole. Nemocní s anorexií si připadají tím hodnotnější, čím jsou hubenější.
Z psychologických faktorů se u anorexie uplatňuje například nízké sebevědomí, emoční labilita či sklony k perfekcionizmu, což vede k tomu, že nemocné si o sobě nikdy nebudou myslet, že jsou dostatečně hubené. Anorektičky bývají často úzkostné, emocionálně inhibované, perfekcionistické, zaměřené na výkon. Oproti tomu bulimičky bývají impulsivní, s projevy emocionální lability, tendencí k depresi a sebepoškozování.
Jak již bylo řečeno, období života, kdy je člověk zranitelný, touží po uznání okolí a snaží se líbit, je puberta.
Také změny v životě představují riziko. Ať už jde o změnu školy, práce, nové bydlení, partnerský rozchod, smrt nebo těžká choroba v blízkém okolí. To vše může způsobit stres. Jednou cestou, jak se vypořádat se situací, nad níž nemáme kontrolu, je zaměřit se na něco, co kontrolovat můžeme... v tomto případě to může být právě přísun jídla.
Příznaky anorexie jsou velmi pestré a zahrnují rozsáhlou škálu příznaků od psychických až po tělesné - odmítání jídla a změna chování u jídla, hubnutí, nespokojenost se sebou, deprese, apatie, plachost, postižení vlasů a nehtů, poruchy menstruačního cyklu, závratě, studené končetiny se zimomřivostí, únava, poruchy imunity, poruchy spánku...
Kůže je suchá, popraskaná, zažloutlá, špatně se hojí rány, díky hormonálním změnám vzniká patologické ochlupení, vlasy padají nebo mají výrazně zhoršenou kvalitu. Pravidlem také bývají nehojící se ústní koutky a opary, zvýšená kazivost zubů, pozdní nástup puberty a později riziko neplodnosti a velké riziko rozvoje osteoporózy.
Na úrovni trávení pak dochází k nadměrnému působení žaludečních šťáv. To vede ke vzniku žaludečních vředů, ochabnutí střevní sliznice, k nadýmání, pocitu plnosti, zácpě nebo průjmu - a nedostatku vstřebatelných živin. Ledviny také trpí - je tendence ke vzniku kamenů, k narušení rovnováhy tělesných tekutin a solí, může dojít k postupnému selhávání ledvin. Srdeční a oběhový systém také reaguje - postižení mají nízký krevní tlak, závratě, zpomalený tep, bušení srdce, chudokrevnost ... v pokročilém stádiu onemocnění hrozí srdeční selhání.
Minerální a hormonální dysbalance vede k nedostatku hořčíku, draslíku a sodíku - to vše spolu s nedostatkem bílkovin může znamenat ohrožení na životě.

Homeopatie je velmi dobrým průvodcem pro nemocné mentální anorexií nebo bulimií - vždy je však třeba důkladný rozbor celého problému a hledání přesného léku „na míru“.
Zde je jen nástin možností homeopatie:
Natrum muriaticum – je velký homeopatický lék, který citlivě pomáhá především v období puberty - reaguje na velké výkyvy váhy, na tvorbu otoků, oparů, napomáhá imunitním funkcím, pomáhá zvládat uzavřenost a návrat k původním sociálním vazbám.
Arsenicum album – lze použít, je-li perfekcionalismus, patologická posedlost zdravou výživou, úzkostně dodržuje diety a pečlivě zkoumá složení potravin.
Sepia officinalis – je-li lhostejnost k ostatním, i k budoucnosti – jaterní problémy, nadýmání, problematická menstruace, sexuální inhibice. V obraze léku je odmítání potravy i potravní averze. Svým onemocněním „trestá“ okolí.
Málo vyzrálé osobnosti s výkyvy nálad mohou potřebovat homeopatické léky Pulsatilla, Cyclamen, Silicea.
Anacardium orientale – pomáhá na záchvatovité přejídání, kdy jedinec životní prázdno nahrazuje jídlem.

Jako léky velké dekompenzace se pak mohou uplatnit China, Phosphorus /častý lék anorexie u chlapců/, Avena sativa nebo Carbo vegetabilis. Poté, co přechází jedinec k normální stravě, často potřebuje homeopatický lék s metabolickým efektem - Lycopodium clavatum /je to i velký lék na odmítání potravy těmi nejmenšími/.


Co poradit rodině a přátelům?
Smiřte se s tím, že vyléčení /i léčení/ je proces, který nenastane zázrakem. Buďte trpěliví, empatičtí, nekritizujte. Pamatujte na to, že jídlo není tím pravým problémem a že bulimie i anorexie je symptomem, projevem jiného problému. Nemluvte o jejím /jeho/ vzhledu, plánujte společné činnosti, které se netýkají jen jídla. Doporučte a dodejte odvahy, aby vyhledal/la odbornou pomoc.

MUDr. Eliška Bartlová
 

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde