PřihlášeníCo spojuje slavnou Sagradu Familia s homeopatií?

Co spojuje slavnou Sagradu Familia s homeopatií?

MUDr. Eliška Bartlová se s námi podělila o své dojmy z návštěvy Barcelony na podzim minulého roku.
Určitě vás zaujme její pohled - laskavý, filozofický a moudrý.

Má reflexe na homeopatické dění v Barceloně.
Měla jsem tu čest být u setkání homeopatů z celého světa v říjnové Barceloně. Obohatila nás odborná sdělení i atmosféra poněkud neklidné metropole v těch dnech intenzivně řešící (pokolikáté už?) svou nezávislost ...
Odborné poznatky nepochybně bude mít každý z naší skupinky možnost přednést kolegům v dohledné době, ale dovolte, abych se zastavila u něčeho jiného.

Naše první setkání s Barcelonou bylo nesmírně silné a vlastně pro celý pobyt dominantní... Navštívili jsme symbol Barcelony – impozantní chrám Sagrada Familia. Od první chvíle jsem si uvědomovala silné souvislosti s tímto místem a s homeopatií ...

Celému místu dominuje pokora a um zakladatele, kterými rezonují dvě slova, vlastně dva symboly - sepětí s přírodu a světlo.
Slavný katalánský architekt Antoni Gaudí se velmi zajímal o Art nouveau, jeho přístup k architektuře byl však velmi nekonvenční.
V roce 1982 začal uskutečňovat geniální myšlenku – postaví do té doby nevídaný chrám, který velkoryse poskytne konstrukčně pevné základy a revoluční tvar pro další generace architektů i dalších umělců, kteří na něm budou stavět a uskutečňovat své vize. Chrám bude symbolem úcty ke Svaté rodině.
A to vše se mu povedlo – po celá desetiletí se Sagrada Familia, kombinací osobitého pojetí gotiky se zakřivenými secesnímu tvary, stává příležitostí pro nové konstrukce, instalace, ale i celé nové části. A světlo, které Gaudí do chrámu vpustil, to jen udiveně pozoruje …
Celkové dokončení katedrály se plánuje na rok 2026, ke 100. výročí smrti Antonia Gaudího. Architekti, kteří se po smrti Gaudího na výstavbě katedrály podíleli, se snažili dodržovat původní Gaudího plány. Je zajímavé, že se od počátku stavby až dodnes chrám staví z darů. Věž Ježíše Krista ještě není dostavěna a zdobí ji stavební jeřáb – po dokončení by měla měřit 170 metrů, díky čemuž se stane Sagrada Familia největším chrámem na světě. Dle přání architekta by chrám ale neměl být vyšší než nejvyšší bod v Barceloně, tím je kopec Montjuïc s výškou 173 m n. m. Gaudí chtěl, aby jeho dílo nepřevyšovalo dílo Stvořitele.

A souvislost s homeopatií?
Homeopatie nabízí svobodu cestou osobního rozvoje ... ale na pevných základech kvalitně vybudované „osnovy“. Za tu nepochybně vděčíme Hahnemannovi, který, ač samotná myšlenka homeopatie je daleko starší, homeopatii uchopí systemicky, s velkým citem pojmenuje a utřídí zatím známé poznatky. Dal nám pevný základ. Budeme-li k němu přistupovat s pokorou, znalostmi, vírou, ale i s odvahou, můžeme i homeopatii neustále rozvíjet a obohacovat ji o nové skutečnosti plynoucí z doby. Nebude to tak náhodný slepenec, ale harmonické dílo. Tedy znovunavázání na univerzální tradice a součinnost s tím, co je nejdůležitější pro vše živé – příroda a světlo.

MUDr. Eliška Bartlová 

Členství v HLA
Online
přihláška
Homeopatické vzdělávání garantované HLA, nejbližší vzdělávací akce:

Kontakt

Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa

Email:
info@hla-homeopatie.cz

Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz

Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA

Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde