Cesta WHO ke globální integraci komplementární medicíny
HLA jakožto člen European Committe for Homeopathy (ECH) sleduje aktivity ohledně komplementární medicíny a homeopatie i na celosvětové úrovni. Světová zdravotnická organizace WHO již mnoho let vyvíjí aktivity k začlenění systémů tradiční medicíny do současných zdravotnických systémů po celém světě. Pro mnoho milionů obyvatel Země je pak tradiční medicína jedinou zdravotní péčí, která se jim může dostat.
WHO traditional medicine strategy 2014–2023 je dokument, který byl přijat Světovou zdravotnickou organizací s cílem podpořit členské státy k implementaci metod tradiční medicíny s cílem zlepšit zdraví populace jako celku. V uplynulém roce vypršela časová hranice této strategie, a proto WHO začala vyvíjet aktivity ke zpracování nové strategie na další desetiletí.
V červenci 2023 se uskutečnilo setkání s generálním tajemníkem WHO, jeho excelencí Tedros Adhanom Ghebreyesus. Toto setkání se odehrálo částečně živě ze sídla WHO v Ženevě, kde byli přítomni moderátoři a někteří řečníci, a částečně online s příspěvky zástupců různých směrů tradiční a komplementární medicíny. Ze zástupců homeopatie zde vystoupila s příspěvkem Cristal Skaling-Klopstock, koordinátorka podvýboru pro pacienty při ECH a mimo jiné současná ředitelka EFHPA (European federation of Homeopathic Patients Association) a dr. Raj Manchananda, jakožto ředitel CCRH v Indii a současně zástupce LMHI, který zmínil například studii EPI-3 a prokázanou výraznou spotřebu antibiotik při homeopatické léčbě.
Historicky první Globální summit o tradiční medicíně Světové zdravotnické organizace (WHO) se uskutečnil 17. a 18. srpna 2023 se silným odhodláním různorodých a jedinečných skupin partnerů a zúčastněných stran využít potenciál tradiční, komplementární a integrativní medicíny založené na důkazech (TCIM), zlepšit pokrok směrem k všeobecnému zdravotnímu pokrytí a cílům udržitelného rozvoje do roku 2030 pro zdraví a well-being lidí a planety. Účastníky summitu byli ministři zdravotnictví z G20 a dalších zemí, vědci, praktici tradiční medicíny, zdravotníci a členové občanských společností celkem z 88 zemí.
Summitu se aktivně zúčastnilo i několik zástupců ECH. Konkrétně dr. Elio Rossi Itálie a Dora Pachova z Bulharska, kteří reprezentovali EUROCAM a současně ECH a Cristal Skaling-Klopstock.
Předběžná zjištění z globálního průzkumu WHO o tradiční medicíně 2023 sdíleného na summitu naznačují, že přibližně 100 zemí má národní politiky a strategie související s TCIM. V mnoha členských státech WHO je léčba TCIM součástí základních balíčků zdravotnických služeb i léků a je hrazena státními systémy zdravotního pojištění. Velká většina lidí vyhledává intervence tradiční, komplementární a integrativní medicíny pro léčbu, prevenci a management neinfekčních nemocí, paliativní péči či rehabilitaci.
Dr Bruce Aylward, náměstek generálního ředitele, Universal Health Coverage, Life Course ve WHO, zdůraznil potřebu „silnější základny důkazů, aby mohly země vyvinout vhodné předpisy a politiky týkající se tradiční, komplementární a integrativní medicíny.“ Je zde tedy nutný komplexní a podrobný výzkum, který by potvrdil opravněné začlenění metod TCIM do stávajících systémů zdravotní péče.
Výstupem ze summitu je tzv. Gudžarátská deklarace (Gujarat declaration), což je dokument, který doplňuje již dřívější dokumenty jako jsou Deklarace z Alma Aty, Dohodu o biologické diverzitě z roku 1992, Agendu o udržitelném rozvoji Spojených národů či Deklaraci z Astany z roku 2018 o primární péči.
V Gudžarátské deklaraci je na prvním místě zmíněno, že my, lidé, žijeme ve vzájemné závislosti s planetou Zemí, jejíž zdraví souvisí i s lidským zdravím. Tento koncept je již začleněn v konceptu One health, který dává do vzájemné souvislosti zdraví populace, živočichů, rostlin i životního prostředí jako celku. V rámci tohoto konceptu se nyní řeší mimo jiné redukce spotřeby antibiotik v humánní i veterinární medicíně.
Je zde zdůrazněna i role WHO, jakožto výkonného orgánu OSN, uplatňovat jasné vědecké postupy při zjišťování bezpečnosti a účinnosti při používání metod tradiční medicíny a současně podporovat vědecké metody, které přispějí k lepšímu pochopení postupů TCIM a jejímu zapojení do zdravotní péče.
Plný text deklarace je dostupný zde:
WHO TM Summit meeting report (outcome document-Gujarat Declaration)
Na základě summitu v Gudžarátu a zde přijaté deklarace bude vypracována nová strategie pro tradiční medicínu na léta 2025-2034.
---
MUDr. Jaroslav Čupera
Kontakt
Homeopatická lékařská asociace, z.s.
Národní 11
Praha 1 110 00
Česká republika mapa
Email:
info@hla-homeopatie.cz
Kontakty na lékaře-homeopaty:
svethomeopatie.cz
Kontakty na kancelář HLA:
Tým HLA
Pro média:
Informace pro média a tiskové zprávy naleznete zde